Zrestartuj ten komputer: klasyczną metodą NASA naprawia usterkę na stacji kosmicznej

Zrestartuj ten komputer: klasyczną metodą NASA naprawia usterkę na stacji kosmicznej

Zrestartuj ten komputer: klasyczną metodą NASA naprawia usterkę na stacji kosmicznej
15.01.2015 14:13, aktualizacja: 17.01.2015 10:03

Zainteresowani kosmonautyką wiedzą zapewne o dramatycznychchwilach, jakie przeżyli wczoraj mieszkańcy Międzynarodowej StacjiKosmicznej, zmuszeni do ewakuacji z amerykańskiej jej części, po tymgdy wykryto niebezpieczny przeciek amoniaku z systemu chłodzenia.Okazuje się, że alarm był związany ze źle działającym komputerem –aby rozwiązać problem, zastosowano metodę starą jak samaelektronika.

O poranku 14 stycznia rosyjska federalna agencja kosmicznainformowała o wycieku, zapewniając że amerykański moduł jestodizolowany, a wszystkich sześciu członków załogi bezpiecznieschroniło się w rosyjskim module Zwiezda. Stężenie zanieczyszczeń watmosferze rosyjskiej części stacji miało pozostawać w normie. MaksymMatiuszyn z rosyjskiej kontroli misji stwierdził, że dziękiskoordynowanej akcji kosmonautów i astronautów udało się uniknąćzagrożeń.

NASA przekonane było jednak od początku, że to fałszywy alarm, ifaktycznie, miało rację. Amerykańska część stacji pozostała jednakodizolowana, podczas gdy komputery stacji wyłączyły systemchłodzenia. Okazało się, że alarm został wywołany wskutekkrótkotrwałego komunikatu o błędzie, zgłoszonego przez jeden zkomputerowych przekaźników, wykorzystujący przełącznikmultipleksera-demultipleksera.

Amerykańscy astronauci w maskach wracają do orbitalnego laboratorium (źródło: NASA)
Amerykańscy astronauci w maskach wracają do orbitalnego laboratorium (źródło: NASA)

Rozwiązanie okazało się całkiem proste. Kilkukrotne wyłączenie iwłączenie komputera pozwoliło usunąć komunikat o błędzie, przekaźnikdziałał już sprawnie. Po kilku godzinach astronauci w maskachprzeciwgazowych wrócilido laboratorium, nie wykryli jednak w atmosferze żadnych śladówamoniaku.

Ze względów bezpieczeństwa załoga ponosi jeszcze chwilę maski,podczas gdy NASA reaktywuje systemy chłodzenia i uruchomi dodatkowetesty. Dzisiaj prace na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powinnyprzebiegać już normalnie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)