ZTE Open z Firefox OS już na hiszpańskim rynku, czekamy na tablet

ZTE Open z Firefox OS już na hiszpańskim rynku, czekamy na tablet

02.07.2013 16:47, aktualizacja: 03.07.2013 12:10

Mozilla i jej partnerzy wczoraj powiadomili o przygotowaniach do uruchomienia sprzedaży oczekiwanych, niedrogich smartfonów z systemem Firefox OS. Dziś w Hiszpanii, w salonach operatora Telefónica, można już kupić ZTE Open.

ZTE Open mogliśmy zobaczyć podczas Mobile World Congress w Barcelonie. Urządzenie jest niewielkie i niezbyt mocne — ekran ma przekątną 3,5 cala i rozdzielczość 320×480 pikseli, w środku znajdziemy procesor 1 GHz Cortex-A5 firmy Qualcomm, układ graficzny Adreno 200, 512 MB RAM-u, moduł WiFi, a-GPS, radio FM, Bluetooth 2.0 i gniazdo na karty SD. Telefon został wyposażony w podstawowy, 3,15-megapikselowy aparat i baterię 1200 mAh. Docelowo urządzenie ma konkurować z najtańszymi smartfonami z Androidem czy Nokiami z linii Asha. Telefónica za ZTE Open życzy sobie 69 € w ofercie prepaid, ale dorzuca do tego „doładowanie” za 30 € i kartę microSD 4GB.

Obraz

Telefónica wprowadzi ZTE Open również do Ameryki Południowej — na liście na pewno jest Kolumbia i Wenezuela. Operator ponadto zapowiada, że również inni producenci zgodzą się na współpracę i wkrótce oferta powiększy się o urządzenia LG czy Alcatela z Firefox OS. Androidy i Lumie ze „średniej półki” również mogą czuć się zagrożone. O dostępności smartfonów z Firefox OS w Polsce na razie nic nie wiadomo.

Sytuację trafnie skomentował na Twitterze analityk Ian Fogg: Komórki nareszcie umarły… teraz nie ma cenowego uzasadnienia żeby nie mieć smartfonu. Luis Miguel Gilpérez, CEO Telefóniki, wierzy z kolei, że smartfony powinny być bardziej otwarte i platforma bazująca na technologiach webowych sprawi, że będzie to możliwe. Ponadto, jego zdaniem użytkownicy powinni mieć większy wybór, dlatego też jego sieć równolegle nawiązała bliską współpracę z Microsoftem i będzie mocno promować Windows Phone.

Warto pamiętać, że Firefox OS nie będzie ograniczony do smartfonów i za rogiem czają się tablety z tym systemem. Pierwszy z nich już został zaprezentowany przez Foxconn, którego pracownicy również udoskonalają system.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)