ZUS PUE będzie bardziej mobilny, pożegnamy papierowe „zwolnienia lekarskie”

ZUS PUE będzie bardziej mobilny, pożegnamy papierowe „zwolnienia lekarskie”

ZUS PUE będzie bardziej mobilny, pożegnamy papierowe „zwolnienia lekarskie”
30.09.2015 12:32

Platforma Usług Elektronicznych ZUS-u powstała, by ułatwić ubezpieczonym kontakt z zakładem i umożliwić uzyskanie danych na temat składek o dowolnej porze. Portal pod adresem pue.zus.pl może już pochwalić się liczbą kont przekraczającą 1,3 miliona, a także ambitnymi planami na przyszłość. Niebawem będzie dostępna aplikacja mobilna.

Platforma, choć dla wielu nieintuicyjna, ma szerokie możliwości – od sprawdzenia stanu składek, przez przypisanie członków rodziny do swojego ubezpieczenia po składanie różnego typu wniosków, upoważnień i zaświadczeń, które zostaną wypełnione automatycznie na podstawie dostępnych danych. Znalazł się tam także kalkulator emerytalny, który obliczy wysokość przyszłej emerytury. Aby aktywować konto należy udać się do lokalnego oddziału ZUS i potwierdzić swoją tożsamość, można też zalogować się za pomocą profilu zaufanego ePUAP i od razu uzyskać dostęp do swoich danych.

Obraz
Obraz

W planach dotyczących rozbudowy platformy przewija się możliwość korzystania z niej na urządzeniach mobilnych. Obecna strona nie jest szczególnie wygodna nawet na komputerze, a na ekranach dotykowych korzystanie z niej jest bardzo trudne. Marta Juśko z Departamentu Obsługi Klientów w Centrali ZUS zapowiedziała, że strona zostanie przygotowana do pracy na urządzeniach mobilnych.

Na razie nie wiadomo, czy PUE ZUS będzie miał stronę mobilną czy własną aplikację, niemniej jednak roztaczane są ciekawe perspektywy. Będzie można na przykład dostać elektroniczne „zwolnienie” (e-ZLA), wystawione na urządzeniu mobilnym podczas wizyty u lekarza lub wizyty domowej. Papierowe druki ZLA będą funkcjonować do końca 2017 roku, elektroniczne ruszą w styczniu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)