[CES 2015] Przyszłość AMD zależy od procesorów Carizzo i wygląda właśnie tak

[CES 2015] Przyszłość AMD zależy od procesorów Carizzo i wygląda właśnie tak

[CES 2015] Przyszłość AMD zależy od procesorów Carizzo i wygląda właśnie tak
07.01.2015 10:50, aktualizacja: 07.01.2015 11:37

W porównaniu do Nvidii i Intela, propozycje AMD na tegorocznym CESnie są tak przełomowe. Na oficjalną premierę procesorówCarizzo jeszcze trochę poczekamy. Ważne jest jednak, że nie są totylko „papierowe” produkty. Już teraz „czerwoni”pochwalili się prototypem laptopa z nowymi APU, które wykonała bliżejnieznana w Polsce firma Shuttle.

Parametrów technicznych sprzętu nie ujawniono, ale po konstrukcjiwidać, że nie jest to żaden ultrabook, lecz coś bardziejprzystosowanego do multimediów i gier, z ładnie wyprowadzonymigłośnikami i sporym zestawem interfejsów – na zdjęciach widaćpo dwa złącza USB 2.0 i 3.0, złącze RJ45 do Ethernetu, wyjścia HDMI iDisplay Port, oddzielne wejścia słuchawkowe i mikrofonowe, oraz slotna karty SD.

Obraz

Główny menedżer AMD John Byrne zapowiada, że laptopy z Carizzobędą największym jak dotąd krokiem naprzód pod względem wydajnościenergetycznej w całej historii AMD. Już dzisiaj jednak wiemy, że nowageneracja procesorów od AMD będzie ciekawa też pod innymi względami –to też pierwsza konstrukcja, która skalować się będzie odnajsłabszych do najsilniejszych modeli z tym samym rdzeniem Excavatori która będzie zawierała wbudowany rdzeń ARM, wykorzystywany doprzechowywania wrażliwych informacji (np. kluczy kryptograficznych).Do tego dochodzą nowe rdzenie GCN, obsługa heterogenicznejarchitektury obliczeniowej (HSA),wsparcie dla interfejsów grafiki Mantle i DirectX 12.

Obraz

Analitycy przekonani sią, że to właśnie od powodzenia tego APU narynku zależy przyszłość firmy i jej zdolność do włączenia się wmainstreamowy nurt producentów PC. Nie są to opinie pozbawionepodstaw. To pełny System-on-Chip (SoC) w jednej kostce, a niemodułowy czip jak dotąd, w pełni łączący rdzenie CPU i GPU w ramachnowej heterogenicznej architektury. TDP czipów z tej rodziny mazmieścić się w przedziale od 15 do 35 W.

Obraz

W ten sposób, mimo trzymania się wciąż 28-nanometrowego procesutechnologicznego, AMD będzie chciało swoimi Carizzo rywalizować jużnie tylko z Core i5 i i3, ale także i7. Rywalami dla procesorówPentium i Celeronów mają być lżejsze układy Carizzo-L, różniące sięprzede wszystkim zastosowaniem „kociego” rdzenia Puma+ ijeszcze niższym TDP, w przedziale 10-25 W. Dla producentów sprzętuwazne jest to, że zarówno Carizzo jak i Carizzo-L będą korzystały ztego samego gniazdka FP4, obniżając koszt przygotowania całych liniiproduktowych.

Nie wystarczy jednak mieć tani i wydajny czip, by zdobyćzamówienia producentów sprzętu PC. Sukces AMD uzależniony jest odczynnika, na który firma nie ma dużego wpływu. To oczywiście Windows10. Jeśli nowy system Microsoftu zapewni należyte wsparcie dlaarchitektury HSA, nowe, tanie laptopy z Carizzo będą mogły okazać siębezkonkurencyjne. Warto tu zauważyć, że takie posunięcie Microsoftuwcale nie jest nieprawdopodobne. Już teraz firma z Redmond reklamujetanie laptopy z procesorami AMD i Windows 8.1 jako alternatywę dlachromebooków. W czasach, gdy chromebooki korzystają przede wszystkimz czipów Intela, Nvidii i Samsunga, zacieśnienie współpracy z AMD ipełne wykorzystanie możliwości oferowanych przez HSA może być dlaMicrosoftu naturalnym posunięciem, dzięki któremu Windows 10 nawet natanim sprzęcie będzie działał z przyzwoitą wydajnością.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)