Dzięki rosyjskiemu emulatorowi uruchomimy klasyczne gry dla Windows na Raspberry Pi

Dzięki rosyjskiemu emulatorowi uruchomimy klasyczne gry dla Windows na Raspberry Pi

Dzięki rosyjskiemu emulatorowi uruchomimy klasyczne gry dla Windows na Raspberry Pi
30.05.2015 12:57

Co by było, gdyby na urządzeniach z procesorami ARM można byłoswobodnie uruchamiać aplikacje skompilowane pod dominującą nadesktopach architekturę x86? Mamy dziś co prawda hiperwizor QEMU,który umożliwia emulację procesorów poprzez dynamicznątranslację poleceń, ale narzut jest zbyt duży, by miało topraktyczny sens. Rosyjska firma Eltechs stworzyła jednak systemmaszyn wirtualnych, który rozwiązuje ten problem – i od niedawnapozwala na uruchamianie oprogramowania x86 nawet na starym RaspberryPi.

Zaprezentowane po raz pierwszy w sierpniu zeszłego rokurozwiązanie moskiewskiej firmy o nazwie „ExaGear Desktop” byłoimplementacją wirtualnego, 32-bitowego linuksowego kontenera x86,działającą na architekturze ARMv7. Z przedstawionych danychwynikało, że na rozmaitych miniPC czy tabletach z rdzeniami CortexA7, A8, A9 czy A15 uruchamianie kodu x86 w ExaGear było szybsześrednio 4,5 raza niż podkontrolą QEMU. Wadim Gimpelson, autor oprogramowania, twierdził, żepo jego zainstalowaniu nie zauważymy różnicy między uruchamianiemna ARM-ach aplikacji natywnych i aplikacji x86.

  • Wydajność emulowanego przez pierwszą wersję ExaGear kodu x86 na ARM względem kodu natywnego
  • Porównanie wydajności ExaGear i QEMU
[1/2] Wydajność emulowanego przez pierwszą wersję ExaGear kodu x86 na ARM względem kodu natywnego

ExaGear nie jest jednak otwartym oprogramowaniem. Rosjaniesprzedawali początkowo licencję za 15 dolarów, a głównymzastosowaniem miało być uruchamianie starszych gier PC na ARM-owychmaszynach. Eltechs ma zresztą spore doświadczenie w tej kwestii,stworzyła wcześniej narzędzie do uruchamiania klasycznych gier zPC naAndroidzie. W testach przeprowadzonych przez serwisDigitalTrends,platforma ExaGear Strategies okazała się z niezłymi wynikami nauruchamianie wielu takich pozycji.

Dla wielu minusem rosyjskiego rozwiązania był jednak brakwsparcia dla ogromnie przecież popularnego Raspberry Pi. ExaGear niemożna było w ogóle uruchomić na starszej wersji Maliny,wykorzystującej procesor zgodny ze starszą architekturą ARMv6, zaśdla niedawno wprowadzonego na rynek Raspberry Pi 2 z czterordzeniowymprocesorem zgodnym z ARMv7 nie było sterowników ani optymalizacjipod ten sprzęt.

Eltechs zaprezentował właśnie nową wersję swojego emulatora,której główną zaletą jest kompatybilność z ARMv6 orazoptymalizacje pod kątem Raspberry Pi oraz Pi 2. Udało się teżnieco zwiększyć wydajność, tak że obecnie ExaGear ma byćpięciokrotnie szybszy od QEMU, wprowadzić pełne wsparcie dlaDebiana (w tym Raspbiana na Malinie) i umożliwić aplikacjom x86odtwarzanie dźwięku przez serwer PulseAudio.

Oprócz Raspberry Pi, ExaGear działa też na innych platformachARM, w tym tak znanych jak Banana Pi czy Odroid. Można go uruchomićna płytce deweloperskiej Nvidii Jetson TK1 a także na chromebookachz procesorami ARM. Bez problemu uruchomimy wówczas na tychurządzeniach środowisko wine, co daje nam pełen dostęp doogromnej biblioteki oprogramowania dla Windows.

Nową wersję ExaGear Desktopu można kupić w trzech wersjachcenowych. Wydanie dla Raspberry Pi jest obecnie sprzedawane zaniecałe 10 dolarów. Wydanie dla Raspberry Pi 2 kupimy za niecałe15 dolarów, zaś najdroższe, dla wszystkich urządzeń zprocesorami ARMv7, kosztuje niecałe 20 dolarów. To ceny promocyjne,ale wygląda na to, że w firmie Eltechs promocja trwa cały rok.Więcej informacji znajdziecie na stronieproducenta. Jeśli znacie rosyjski, to polecamywątek na forum 4pda.ru, gdzie użytkownicy dyskutują nadkwestiami uruchamiania klasycznych gier za pomocą rozwiązaniaEltechs.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (37)