Jak Europejczycy wykorzystują Internet?

Jak Europejczycy wykorzystują Internet?

Marcin Paterek
20.05.2013 13:09

Przeglądanie stron internetowych, oglądanie filmów na YouTube i pobieranie danych poprzez protokół BitTorrent — z raportu (PDF) Sandvine wynika, że w godzinach szczytu w Europie to właśnie te trzy czynności odpowiadają za ponad połowę ruchu przychodzącego (kolejno 26, 24 i 12 procent). Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę ruch wychodzący, stawka zmienia kolejność — największy udział ma BitTorrent (blisko 41 proc.), który zauważalnie wyprzedza korzystanie ze stron (10,7 proc.) i YouTube (ok. 8 procent). W sumie przeciętny Europejczyk zużywa miesięcznie około 13,4 GB transferu. Dla porównania, mieszkaniec Ameryki Północnej potrzebuje średnio aż 44,7 GB.

Obraz

Dysproporcja ta zauważalnie maleje w przypadku ruchu generowanego na obu kontynentach przez urządzenia mobilne. Typowy Europejczyk w miesiącu wykorzystuje 311 MB transferu (o jedną czwartą więcej niż jeszcze pół roku temu), podczas gdy jego kolega zza oceanu — 390 MB. Różnica tkwi natomiast w sposobie używania Sieci — na Starym Kontynencie usługi przesyłające strumieniowo audio i wideo odpowiadają za 35 proc. ruchu, natomiast przeglądanie stron za 29 procent. Z kolei w Ameryce Północnej wyniki tych samych czynności to odpowiednio 43,5 i 21 proc. Na tym tle interesująco wygląda porównanie zużycia transferu mobilnego u użytkowników rozliczanych za ilość przesłanych danych i tych, którzy mogą korzystać z Internetu bez limitów. W obu przypadkach najwięcej ruchu generowało przesyłanie strumieniowe (kolejno 60 i 58 proc.), natomiast ci drudzy znacznie chętniej oddawali się udostępnianiu plików (odpowiednio 6 i 14 procent).

Na znaczeniu — przynajmniej w Ameryce Północnej, bo dla Europy Sandvine nie przygotowało stosownego zestawienia — zauważalnie traci protokół BitTorrent. Półtora roku temu w ciągu dnia odpowiadał on za 18,9 proc. ruchu, natomiast obecnie jest to 11,1 procent. Autorzy raportu przewidują, że jego całkowity udział spadnie poniżej progu 10 proc. jeszcze przed 2015 rokiem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)