Kolejna kompilacja Cyanogen OS-a „głęboko zintegrowana” z Cortaną

Kolejna kompilacja Cyanogen OS‑a „głęboko zintegrowana” z Cortaną

Kolejna kompilacja Cyanogen OS-a „głęboko zintegrowana” z Cortaną
14.09.2015 11:42, aktualizacja: 14.09.2015 11:53

Wspólny cel w postaci umniejszenia dominacji Google w rozwoju Androida już jakiś czas temu połączył Microsoft i programistów odpowiedzialnych za Cyanogena. Mimo że końcowe ustalenia dotyczące współpracy pomiędzy firmami są istotnie uboższe niż pierwotnie zakładano, to dziś mamy do czynienia z kolejnymi efektami współpracy tej niecodziennej pary – Cyanogen zapowiedział daleko idącą integrację swojego systemu z Cortaną.

Programiści odpowiedzialni za rozwój Cyanogen Moda i Cyanogen OS-a przez lata zdobywania popularności ich modyfikacji Androida, podjęli wiele dość niepopularnych decyzji. Kontrowersje, jakie wywołało zakończenie partnerstwa z OnePlus (dyrektor Cyanogena stwierdził, że smartfon OnePlus One lwią część swojej popularności zawdzięcza wyłącznie preinstalowanemu systemowi Cyanogen OS) czy manifestowana niechęć do Google to tylko pojedyncze przykłady.

Z drugiej strony swoje interesy dzięki Cyanogenowi może realizować Microsoft. Wydając na Androida oprogramowanie zarezerwowane dotychczas dla Windows Phone firma dość jasno określiła swoje priorytety – jest nimi ekspansja oprogramowania nawet kosztem popularności własnego systemu. Kolejnym przykładem walki Microsoftu o Androida jest aplikacja Echo Notification Lockscreen pozwalająca na konfigurację androidowego ekranu blokady. Program pozwala na dość zaawansowane możliwości wybrania wyświetlanych powiadomień z podziałem na kategorię i cieszy się dużą popularnością. Aplikacja wykorzystywana przez kilka milionów użytkowników właśnie stała się własnością Microsoftu.

Obraz

Dość mocno zaangażowani w ideologiczny bój okołoandroidowy programiści Cyanogena zdecydowali, że ich oprogramowanie potrzebuje asystenta głosowego na miarę Google Now czy Siri. Nic zatem dziwnego, że zdecydowali się na implementację w swój system asystentki Cortana tworzonej przez życzliwy im Microsoft. Mimo że asystentka jest dostępna w Stanach dla wszystkich zainteresowanych w wersji beta, to właśnie Cyanogen ma ambicję naprawdę zaprezentować jej możliwości na Androidzie. O szczegółach opowiedział w wypowiedzi dla International Buisness Times dyrektor Cyahnogena, Kirt McMaster:

Gdy Apple zaprezentowało Apple Music na WWDC, pokazali także integrację Siri z Apple Music. Siri nie obsługuje w ten sposób Spotify, więc możemy robić tego typu rzeczy na przykład integrując Cortanę Microsoftu z systemem operacyjnym wprowadzając obsługę językiem naturalnym Spotify oraz innych usług.

McMaster twierdzi nawet, że implementacja Cortany z Cyanogen OS-em będzie kluczowa dla kolejnej kompilacji systemu. Wydaje się to rozsądnym posunięciem, zwłaszcza, że ostatnie wersje Cyanogena nie budzą już tak dużego entuzjazmu, jak ROM-y sprzed kilku lat. Użytkownicy zwracają między innymi uwagę na problem z obsługą sprzętu czy kart pamięci. Zaproponowanie w pewien sposób przełomowej dla funkcjonalności integracji z Cortaną może uciszyć głosy krytyki, które pojawiają się zarówno z powodu jakości samego systemu, jak i dość jaskrawych poglądów McMastera na przyszłość Androida.

To zaś może być całkiem atrakcyjną perspektywą dla producentów, którzy podobnie jak kiedyś OnePlus pokuszą się na preinstalowanie na swoich urządzeniach systemu kojarzonego z niebieskim robotem. Trudno jednak stwierdzić, aby wystarczyło to do postulowanego od miesięcy przez McMastera zmniejszenia dominacji Apple i Google na rynku smartfonowych systemów operacyjnych i uczynienia go prawdziwie pluralnym.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)