LOOL, czyli LibreOffice OnLine. Wolność jest możliwa także w chmurze

LOOL, czyli LibreOffice OnLine. Wolność jest możliwa także w chmurze

LOOL, czyli LibreOffice OnLine. Wolność jest możliwa także w chmurze
25.03.2015 21:32, aktualizacja: 25.03.2015 21:58

Czy to Office 365 czy Dokumenty Google – biurowe pakiety onlinekojarzą się z niewolnym, zamkniętym oprogramowaniem, któregoproducenci robią wszystko co mogą, by zamknąć nas w „ekosystemie”swoich usług i zarabiać czy to na sprzedaży naszej prywatności,czy na pakietach premium. Flagowy pakiet biurowy ze świata WolnegoOprogramowania nie mógł nijak dorównać produktom z Redmond iMountain View w kwestiach takich jak praca grupowa, edycja online czyprzechowywanie dokumentów w chmurze. Aż do teraz – firmyCollabora i IceWarp ogłosiły, że wspólnie tworzą LOOL, czylichmurową edycję LibreOffice.

Wiadomość prasowa, którą właśnie otrzymaliśmy,daje nadzieję na to, że LibreOffice nie zostanie zmarginalizowane werze wielu ekranów, i urządzeń mobilnych. LOOL, czyliLibreOfficeOnLine, to tworzony przez programistów firmy Collaborapopularny pakiet biurowy LibreOffice działający w przeglądarce,którego chmurowym zapleczem będzie stworzony przez firmę IceWarpserwer komunikacji i pracy grupowej.

Projekt nie startuje od zera – pierwsze przymiarki doprzepisania silnika renderującego LibreOffice pod kątem zastosowańinternetowych podjęto już w 2011 roku. Od początku celem byłostworzenie aplikacji w pełni zgodnej z wolnym pakietem biurowym,oferującej wszystkie jego funkcjonalności i zgodność z formatamidokumentów. Przeglądarkowy frontend to jednak jedno, zupełnieczymś innym jest przechowywanie dokumentów w chmurze.

Interfejs IceWarp
Interfejs IceWarp

Od kilkunastu lat IceWarp rozwija swój własnyserwer pracy grupowej do zastosowań biznesowych, i to właśnieto rozwiązanie ma być fundamentem LOOL-a. Już działającymechanizm zarządzania dokumentami pozwala użytkownikom naprzechowywanie, zarządzanie i podgląd dokumentów LibreOffice wprzeglądarce – a gdy trzeba je edytować, przełącza się nalokalnie zainstalowany pakiet biurowy. W przyszłości LOOL pozwolina wspólne edytowanie dokumentów, podglądanie zmian i śledzeniedziałań współpracowników w czasie rzeczywistym. Podstawowenarzędzia edycyjne mają na początku odpowiadać temu, co oferujeLibreOfficedla Androida.

LibreOffice Online Prototype (by Michael Meeks)

Pozostaje obecnie dokończyć prace nad przeglądarkowym edytoremw JavaScripcie i HTML5. W tym celu IceWarp i Collabora współpracująz ponad tysiącem programistów społeczności LibreOffice, bystworzyć w pełni zintegrowany system zarządzania dokumentami wokółcałkowicie wolnych usług online – coś, co wcześniej było niedo pomyślenia. Jeśli plan ten się powiedzie, jego konsekwencjeobejmą nie tylko 80 milionów dzisiejszych użytkownikówLibreOffice. Pokażą, że możliwe jest wolne oprogramowanie wformie odrzucanej przez guru Wolnego Oprogramowania, RichardaStallmana, wolny „ekosystem” usług, którego celem jestdostarczanie efektywnych narzędzi, a nie zarabianie na użytkownikachza wszelką cenę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (73)