Microsoft odradza ryzyko i straszy podrobionymi programami

Microsoft odradza ryzyko i straszy podrobionymi programami

06.03.2013 12:48, aktualizacja: 06.03.2013 17:09

Własnie pod hasłem Play it Safe trwa nowa akcja Microsoftu (Play-it-Safe.net), mająca uświadomić internautom jak niebezpieczne jest podrabiane i pirackie oprogramowanie. Prowadzący akcję straszą nas liczbami, które dostarczyła firma IDC w raporcie The Dangerous World of Conterfeit and Pirated Software. Raport bazuje na analizie 270 stron oraz sieci peer-to-peer, badacze pobrali 108 programów, zdobyli 155 płyt CD i DVD oraz przepytali 2077 użytkowników prywatnych i 258 wysoko postawionych pracowników działów IT różnych firm. Badanie prowadzone było w 10 krajach, w tym w Polsce.

Liczby mówią, że co trzeci komputer, na którym zainstalowane jest nieoryginalne oprogramowanie, jest narażony na infekcję. W nieoryginalnych programach roi się od trojanów (znaleziono je w 36% analizowanych programów), zagrożeń typu spyware (78%), malware (20%), a 28% z nich powodowało problemy ze stabilnością i wydajnością systemu. Złoczyńcy żerują w ten sposób na nieświadomości użytkowników, którzy skuszeni oszczędnością nie dbają o bezpieczeństwo. Szkodniki zaszyte w crackach potrafią między innymi wykraść dane śledzić użytkowników (nawet nagrywać obraz z kamerki i dźwięk).

Obraz

Tylko w 45% przypadków źródłem nieoryginalnego oprogramowania jest Internet. Niestety, nie brakuje podróbek na aukcjach internetowych, wciąż żywy jest handel uliczny, jest nawet szansa na kupienie komputera z podrobionym Windowsem w sklepie. Znajomi pożyczający programy też często nie są bez winy.

Dane z Polski mówią, że 49% ankietowanych miało problemy z nieoryginalnym oprogramowaniem, którego 64% pobrali z Internetu. Ciekawie wyglądają statystyki z polskich firm — ponad połowa awarii spowodowana była właśnie przez samowolną instalację nieoryginalnych programów przez pracowników. Do takich czynności przyznaje się 39% posiadaczy służbowych komputerów… ale tylko 4% zarządców IT deklaruje, że takie przypadki widziało.

Firma IDC wyliczyła, że w tym roku do użytkowników dotrą ponad 2 miliardy podrobionych programów, co przyniesie 349 miliardów dolarów strat na świecie. W Polsce stracimy podobno na różne sposoby 6 miliardów i poświęcimy 9 milionów roboczogodzin na usuwanie skutków infekcji. Niestety, żyjemy w czasach, w których nawet w sklepie komputerowym trzeba mieć się na baczności.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (52)