Samsung 830 256 GB - dysk SSD wart uwagi?

Samsung 830 256 GB - dysk SSD wart uwagi?

Samsung 830 256 GB - dysk SSD wart uwagi?
Redakcja
22.12.2011 14:40

Firma Samsung — nowicjusz w branży pamięci na rynku konsumenckim — ostatnio dała się poznać od bardzo dobrej strony. Po całkiem udanej serii 470 pojawiła się nowa, wydajniejsza seria 830. W czasach, gdy dyski magnetyczne osiągają horrendalne ceny warto rzucić okiem na ich młodszych braciszków.

Do naszej redakcji trafił model o pojemności 256 GB, w wersji przeznaczonej do montażu w komputerach przenośnych. Dysk od początku robił duże wrażenie — jego grubość to zaledwie 7 milimetrów, a waga — 68 g. Ich cechy fizyczne wynikają z przystosowania dysków do użytku w Ultrabookach produkowanych przez tego samego producenta. Obudowa dysku wykonana została wykonana z ciemnego, szlifowanego aluminium. W dolnym lewym rogu umieszczono znane z poprzedniej serii pomarańczowe oznaczenie pojemności, które przypomina na ciemnym tle logo Orange ;-).

Obraz

Jako, że jest to zestaw dla netbooka w pudełku znajdziemy adapter USB, który pozwala przypiąć dysk do jednego z wolnych portów USB, oraz plastikową podkładkę, która w razie potrzeby będzie zapobiegać obluzowaniu się dysku w normalnych laptopach. Zestaw przeznaczony dla komputerów stacjonarnych zawiera szynę, kabel SATA oraz kabel zasilania. W gustownej kopercie znajdziemy instrukcję montażu, płytę z oprogramowaniem Magican Software oraz drugi nośnik z programem Norton Ghost 15 (licencja jednostanowiskowa).

Oprogramowanie stworzone przez Samsunga ułatwi analizowanie i przygotowanie systemu operacyjnego do pracy z dyskiem SSD. Użytkownik może przeprowadzić benchmark, zoptymalizować pracę Windowsa (i wyłączyć niepotrzebne przy pracy z dyskiem SSD usługi) czy zaktualizować firmware urządzenia. Ponadto będzie możliwe bezpiecznie wyczyszczenie dysku oraz przeprowadzenie operacji klonowania danych.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Deklarowane przez producenta wartości różnią się pomiędzy poszczególnymi wariantami pojemnościowymi. Testowany przeze mnie model przy odczycie sekwencyjnym osiąga prędkość 520 MB/s a zapis 400 MB/s. Przy odczycie losowym producent podaje wartości 80 000 IOPS i 36 000 IOPS dla zapisu. Podobnie jak w przypadku innych dysków, również w dysku Samsunga deklarowana pojemność jest większa od rzeczywistej. W przypadku testowanego modelu użytkownik ma do dyspozycji niespełna 240 GB.

Co ważne, dla wydajności urządzenia, obsługuje ono interfejs SATA III, który pozwala na transfer danych z szybkością do 6 GBit/s. Oczywiście nie ma najmniejszego problemu z działaniem Samsunga 830 w starszych konfiguracjach sprzętowych.

Aby sprawdzić wydajność dysku, postanowiłem przeprowadzić kilka testów, zarówno syntetycznych jak i tych, które powinny co nieco powiedzieć o codziennej pracy z dyskiem. Na początku zbadałem wydajność dysku programem CrystalDiskMark, wykonującym testy syntetyczne. Wielkość próbki wynosi 1 GB. Przy losowym odczycie 4 KB Samsung osiągnął średni czas odczytu na poziomie 21 MB/s, a zapisu 85,2 MB/s. Przy odczycie sekwencyjnym średnia prędkość odczytu była na poziomie 525 MB/s, czyli o 5 MB/s więcej, niż zadeklarował producent. Zapis sekwencyjny odbywał się z prędkością 402 MB/s (tym razem o 2 MB/s więcej niż deklaracja Samsunga).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Kolejnym w kolejce jest program AS SSD. Przeprowadziłem symulację kopiowania obrazu ISO, gry oraz programu. Samsung 830 ukończył test „ISO” z wynikiem 417 MB/s. Test „Program” zakończony został z wynikiem 234 MB/s, a test „Game” 340 MB/s. Na sam koniec zostawiłem testy rzeczywiste: uruchamianie systemu Windows 7 oraz przekopiowanie w ramach jednej partycji (NTFS) 30-gigabajtowej danych o losowej zawartości (30 720 plików, każdy ma rozmiar 1 MB).

Testy rzeczywiste to mocna strona Samsunga. Windows uruchomił się w 10,2 sekundy. Samsung 830 poradził sobie z 30-gigabajtową próbką danych w 162 sekundy (w przybliżeniu 190 MB/s).

Jak widać, Samsung 830 poradził sobie w testach całkiem dobrze. Mimo iż niekiedy deklarowane wartości nie pokrywały się z wynikami testów, a w innych przypadkach nieznacznie je przewyższały, to jednak produkt Samsunga jest udaną konstrukcją, która szybko podbiła serca fanów Crucial M4 :).

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)