Sony Xperia L - pierwszy nieflagowy telefon ze wsparciem AOSP

Sony Xperia L - pierwszy nieflagowy telefon ze wsparciem AOSP

Sony Xperia L - pierwszy nieflagowy telefon ze wsparciem AOSP
Tomek Kondrat
13.12.2013 16:12

Japoński producent urządzeń mobilnych, firma Sony, poinformował o udostępnieniu kodu źródłowego niezbędnego do zbudowania Androida 4.4.2 dla Xperii L. Tym samym telefon skierowany raczej w tańsze sektory rynku jest pierwszym urządzeniem z dwurdzeniowym procesorem Qualcomm Snapdragon MSM8230 taktowanym 1GHz, który został oficjalnie włączony do projektu AOSP.

Należy zaznaczyć, że nie jest to pierwszy raz, kiedy to Sony zdecydował się na podobny krok. W przeszłości otwarto źródła dla Xperii S oraz Xperii Z – flagowych telefonów firmy. Deweloperzy Sony informują na swoim blogu, że nie wszystkie funkcje działają tak jak powinny. Poprawek wymaga m.in. bluetooth oraz GPS, lecz zdecydowana większość funkcji działa poprawnie.

Obraz

Działania Sony są ukłonem w stronę deweloperów, którzy jakby nie patrzeć, zapewniają urządzeniom wsparcie nawet w przypadku gdy zostaną one porzucone przez japońskiego producenta. Od 2011 roku Sony oficjalnie współpracuje z grupą FreeXperia, która wydaje najnowsze wersje modyfikacji CyanogenMod dla telefonów i tabletów Sony.

Tymi działaniami Japończycy chcą poprawić swoją reputację, gdyż w przeszłości mieli oni znaczne problemy z aktualizowaniem telefonów, nawet powszechnie uznawanych za flagowce jak np. Xperia X10. Jak widać dział relacji z deweloperami działa całkiem sprawnie i inni producenci urządzeń z Androidem mogliby się sporo nauczyć od swoich japońskich kolegów po fachu.

Udostępnienie kodu źródłowego dla tej platformy może także pomóc deweloperom, którzy tworzą tzw. custom ROM-y na inne urządzenia. Telefonem, który posiada niemalże identyczne podzespoły (MSM8930 i 1 GB RAM) jest Samsung Galaxy Ace 3 LTE.

Niewiadome jest jeszcze czy Xperia L otrzyma oficjalną aktualizację do KitKata. Zainteresowanych projektem odsyłam na stronę główną projektu Sony oraz do repozytoriów Github, gdzie można przyjrzeć się z bliska kodowi źródłowemu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)