Zmieniamy domyślną przeglądarkę i inne aplikacje w Windows 10

Zmieniamy domyślną przeglądarkę i inne aplikacje w Windows 10

Zmieniamy domyślną przeglądarkę i inne aplikacje w Windows 10
Redakcja
31.07.2015 13:20, aktualizacja: 22.05.2018 11:59

Najnowszy system Microsoftu to wiele zmian w interfejsie, a także zupełnie nowy panel sterowania. Część z nowości, jakie znajdziemy w Windows 10 może się jednak wydawać nieczytelna, a niekiedy nawet utrudniać wykorzystywanie naszych ulubionych programów. Właśnie tak jest z mechanizmem wyboru aplikacji domyślnych, który wymaga nieco innego podejścia.

Oficjalne powody zmian nie są znane: możliwe, że firma chce w ten sposób walczyć z automatycznym i nieautoryzowanym przez użytkownika zmienianiem jego ulubionych aplikacji. Równie prawdopodobnym scenariuszem wydaje się blokowanie konkurencji i promowanie nowej przeglądarki Edge, niemniej dla końcowego użytkownika to i tak nie ma znaczenia: jeżeli chcemy dokonać zmian, musimy skorzystać z nowego panelu. Obecnie próba zainstalowania i ustawienia jako aplikację domyślną np. przeglądarki Opera kończy się takim komunikatem:

Zmiana aplikacji domyślnej nie jest już taka prosta
Zmiana aplikacji domyślnej nie jest już taka prosta

W przypadku Firefoksa, a także Google Chrome, po potwierdzeniu system automatycznie uruchamia panel sterowania, cała reszta należy jednak do nas. Wcześniejsze wersje systemu Windows były pod tym względem przyjaźniejsze: o ile Windows 7 umożliwiał nieautoryzowaną zmianę i tym samym narażał nas na działanie niechcianych aplikacji, o tyle w Windows 8/8.1 system sam wyświetlał stosowne powiadomienie, które pozwalało na szybką zmianę aplikacji. Problem taki możemy napotkać także podczas konfigurowania innych aplikacji, czego przykładem jest zmiana obsługiwanych rozszerzeń w odtwarzaczu Foobar – program nie może tego zrobić, system blokuje to i informuje, że powinniśmy przejść do ustawień.

Operacja jest stosunkowo prosta, choć interfejs panelu w żaden sposób nie sugeruje, że możemy wykonać takowe zmiany. Otwieramy Menu Start, a następnie przechodzimy do ustawień. Spośród dostępnych kategorii wybieramy System. Następnie z menu po lewej stronie wybieramy opcję Aplikacje domyślne. Na ekranie po prawej stronie wyświetlają się poszczególne kategorie i przypisane do nich aplikacje. Przeglądarka internetowa, choć jest bardzo ważną aplikacją, z jakiegoś powodu została ukryta na samym dole. Przewijamy okno, a następnie klikamy na nazwę programu (domyślnie Microsoft Edge). W efekcie wyświetli się lista, z której możemy wybrać inny program. To wszystko, zmiana została zastosowana. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, z poziomu tych ustawień możemy przywrócić wszystkie aplikacje do domyślnych tj. tych oferowanych przez firmę Microsoft i wbudowanych w Windows 10.

Wybór aplikacji domyślnej
Wybór aplikacji domyślnej

Choć Microsoft zachęca do korzystania z nowego panelu ustawień, operację zmiany programu domyślnego możemy nadal wykonać w klasycznym panelu sterowania. Uruchamiamy Menu Start, a następnie wpisujemy panel sterowania i go wybieramy. Gdyby system nie wyświetlił wyników – jest to niestety możliwe w efekcie błędu, jaki znalazł się w finalnej wersji Windows 10 – możemy skorzystać z innego sposobu: wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na przycisku Start, a następnie z wyświetlonego menu wybrać panel sterowania.

Klasyczny panel sterowania jest wciąż dostępny
Klasyczny panel sterowania jest wciąż dostępny

W celu zmiany ustawień przechodzimy do sekcji Programy, a następnie wybieramy opcję Ustaw programy domyślne znajdującą się pod kategorią Programy domyślne. Z menu po lewej stronie możemy wybierać wszystkie zainstalowane aplikacje (co ciekawe, tutaj Edge już nie znaleźliśmy). Po wyborze system poinformuje nas, za co odpowiada dany program, a także pozwoli na wybranie go jako domyślnego do wszystkich obsługiwanych plików. W razie potrzeby możemy skonfigurować także tylko niektóre rozszerzenia, które będzie obsługiwał dany program.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)