10 minut wystarczy, by naładować smartfon prawie do połowy. Jak to działa?

10 minut wystarczy, by naładować smartfon prawie do połowy. Jak to działa?

10 minut wystarczy, by naładować smartfon prawie do połowy. Jak to działa?
Redakcja
26.03.2019 19:24, aktualizacja: 26.03.2019 19:53

10 minut – tyle może trwać regenerująca drzemka albo ładowanie smartfonu do 40 proc.

W ciągu ostatnich lat dokonano wielu przełomów w rozwoju smartfonów. Są cieńsze, mają mniejsze ramki, szybsze procesory, więcej pamięci i szybszą łączność, a składane prototypy to kolejny trend. Jest jednak coś, co nie zmieniło się przez wiele lat. Wciąż za największą „bolączkę” urządzeń mobilnych uznaje się akumulator i czas pracy na jednym ładowaniu.

Akumulatory stoją w miejscu. Codzienne ładowanie, power banki czy zapasowa ładowarka to standard. Aby rozwiązać ten problem, OPPO skupia się na zmianie prędkości ładowania, skracając czas potrzebny na uzupełnienie energii.

SuperVOOC, bo o nim mowa, to pierwszy na świecie standard szybkiego ładowania smartfonu o mocy 50 W. Jako pierwszy jest również akredytowany certyfikatem TÜV Rheinland, potwierdzającym ładowanie do 40% w 10 minut.

Oppo Super Vooc w R17 Pro

Jak to działa? W przypadku modelu OPPO RX17 Pro jest to możliwe dzięki wykorzystaniu akumulatora o dwóch ogniwach, co daje łączną pojemność 3700 mAh, jednocześnie znacznie skracając czas ładowania. Rozwiązanie OPPO wykorzystuje specjalnie zaprojektowane ładowarki, które oferują wyższą moc wyjściową, nawet jeśli użytkownik w tym samym czasie ogląda filmy lub gra na smartfonie. Dużą rolę odgrywa tu układ sterowania MCU, który jest w stanie przeanalizować protokół ładowania i kontrolować cały proces. Może również rozpoznać odpowiedni kabel, zidentyfikować przepięcie i przegrzewanie.

Technologia OPPO wykorzystuje konstrukcję bi-cell (podwójnych ogniw), aby oferować wysokie napięcie wyjściowe do 10 V, dzieląc je szeregowo. W ten sposób napięcie prądu docierającego do każdego z ogniw pozostaje na poziomie do 5 V, dzięki czemu zachowane są bezpieczne wartości podczas ładowania. Ta metoda eliminuje potrzebę wprowadzania wysokiego napięcia do telefonu, a następnie obniżania go wewnątrz urządzenia. Dzięki temu zapobiega przegrzaniu lub utracie wydajności.

OPPO przeniosło obwód sterowania ładowaniem (generujący ciepło) do ładowarki w celu oddzielenia go od akumulatora, skutecznie rozwiązując problem przegrzewania podczas ładowania.

SuperVOOC wyposażony jest w pięciostopniową ochronę do monitorowania całego procesu ładowania – od adaptera przez kabel, kończąc na porcie USB-C smartfona. Pięć zastosowanych chipów to ACDC (monitorowanie konwersji napięcia), VCU (kontrola mocy w czasie rzeczywistym), układ identyfikacji kabla (rozpoznanie odpowiedniego środowiska do ładowania SuperVOOC), BMS (inteligentne zarządzanie baterią) i MCU (nadzór nad procesem ładowania). Kontrola za pomocą inteligentnych chipów może automatycznie określić, czy smartfon i podłączona do niego ładowarka obsługują SuperVOOC, by nadać im odpowiednią moc.

350260872549722049

OPPO ściśle współpracuje z Rheinland Laboratory w Niemczech, prowadząc badania bezpieczeństwa ładowania smartfonów. Instytucja wykonała 600 niezależnych testów żywotności akumulatora, szybkiego ładowania i rozładowania oraz ponad 10 000 testów podłączania i odłączania pod kątem trwałości portów i kabli. Te wyniki jasno potwierdziły zalety – szybkość oraz wysokie bezpieczeństwo technologii SuperVOOC w modelu RX17 Pro, który osiąga 40 proc. naładowania w 10 minut.

OPPO pokazuje znaczącą przewagę swoich rozwiązań w dziedzinie baterii i jej szybkiego ładowania, które są już dostępne dla klientów decydujących się na zakup jednego z modeli wyposażonych w SuperVOOC. Co więcej, aby osiągnąć te wyniki, nie trzeba kupować dodatkowych akcesoriów osobno – ładowarka, jak i specjalny kabel, są sprzedawane ze smartfonem.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)