10 minut wystarczy, by naładować smartfon prawie do połowy. Jak to działa?

10 minut wystarczy, by naładować smartfon prawie do połowy. Jak to działa?
Redakcja

26.03.2019 19:24, aktual.: 26.03.2019 19:53

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

10 minut – tyle może trwać regenerująca drzemka albo ładowanie smartfonu do 40 proc.

W ciągu ostatnich lat dokonano wielu przełomów w rozwoju smartfonów. Są cieńsze, mają mniejsze ramki, szybsze procesory, więcej pamięci i szybszą łączność, a składane prototypy to kolejny trend. Jest jednak coś, co nie zmieniło się przez wiele lat. Wciąż za największą „bolączkę” urządzeń mobilnych uznaje się akumulator i czas pracy na jednym ładowaniu.

Akumulatory stoją w miejscu. Codzienne ładowanie, power banki czy zapasowa ładowarka to standard. Aby rozwiązać ten problem, OPPO skupia się na zmianie prędkości ładowania, skracając czas potrzebny na uzupełnienie energii.

SuperVOOC, bo o nim mowa, to pierwszy na świecie standard szybkiego ładowania smartfonu o mocy 50 W. Jako pierwszy jest również akredytowany certyfikatem TÜV Rheinland, potwierdzającym ładowanie do 40% w 10 minut.

Oppo Super Vooc w R17 Pro

Jak to działa? W przypadku modelu OPPO RX17 Pro jest to możliwe dzięki wykorzystaniu akumulatora o dwóch ogniwach, co daje łączną pojemność 3700 mAh, jednocześnie znacznie skracając czas ładowania. Rozwiązanie OPPO wykorzystuje specjalnie zaprojektowane ładowarki, które oferują wyższą moc wyjściową, nawet jeśli użytkownik w tym samym czasie ogląda filmy lub gra na smartfonie. Dużą rolę odgrywa tu układ sterowania MCU, który jest w stanie przeanalizować protokół ładowania i kontrolować cały proces. Może również rozpoznać odpowiedni kabel, zidentyfikować przepięcie i przegrzewanie.

Technologia OPPO wykorzystuje konstrukcję bi-cell (podwójnych ogniw), aby oferować wysokie napięcie wyjściowe do 10 V, dzieląc je szeregowo. W ten sposób napięcie prądu docierającego do każdego z ogniw pozostaje na poziomie do 5 V, dzięki czemu zachowane są bezpieczne wartości podczas ładowania. Ta metoda eliminuje potrzebę wprowadzania wysokiego napięcia do telefonu, a następnie obniżania go wewnątrz urządzenia. Dzięki temu zapobiega przegrzaniu lub utracie wydajności.

OPPO przeniosło obwód sterowania ładowaniem (generujący ciepło) do ładowarki w celu oddzielenia go od akumulatora, skutecznie rozwiązując problem przegrzewania podczas ładowania.

SuperVOOC wyposażony jest w pięciostopniową ochronę do monitorowania całego procesu ładowania – od adaptera przez kabel, kończąc na porcie USB-C smartfona. Pięć zastosowanych chipów to ACDC (monitorowanie konwersji napięcia), VCU (kontrola mocy w czasie rzeczywistym), układ identyfikacji kabla (rozpoznanie odpowiedniego środowiska do ładowania SuperVOOC), BMS (inteligentne zarządzanie baterią) i MCU (nadzór nad procesem ładowania). Kontrola za pomocą inteligentnych chipów może automatycznie określić, czy smartfon i podłączona do niego ładowarka obsługują SuperVOOC, by nadać im odpowiednią moc.

Obraz

OPPO ściśle współpracuje z Rheinland Laboratory w Niemczech, prowadząc badania bezpieczeństwa ładowania smartfonów. Instytucja wykonała 600 niezależnych testów żywotności akumulatora, szybkiego ładowania i rozładowania oraz ponad 10 000 testów podłączania i odłączania pod kątem trwałości portów i kabli. Te wyniki jasno potwierdziły zalety – szybkość oraz wysokie bezpieczeństwo technologii SuperVOOC w modelu RX17 Pro, który osiąga 40 proc. naładowania w 10 minut.

OPPO pokazuje znaczącą przewagę swoich rozwiązań w dziedzinie baterii i jej szybkiego ładowania, które są już dostępne dla klientów decydujących się na zakup jednego z modeli wyposażonych w SuperVOOC. Co więcej, aby osiągnąć te wyniki, nie trzeba kupować dodatkowych akcesoriów osobno – ładowarka, jak i specjalny kabel, są sprzedawane ze smartfonem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także