12-latka pozywa TikToka. Chodzi o kwestie prywatności

12‑latka pozywa TikToka. Chodzi o kwestie prywatności

Logo TikToka na laptopie. Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)
Logo TikToka na laptopie. Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)
07.01.2021 15:43, aktualizacja: 08.01.2021 07:51

Jak donosi agencja Bloomberg, 12-letnia Brytyjka uzyskała anonimowość ze strony londyńskiego sądu, aby móc podjąć prawne kroki w celu pozwania chińskiego giganta. Sprawa dotyczy rzekomego naruszenia przez portal prawa ochrony danych Unii Europejskiej.

Sędzia Mark Warby stwierdził, że "12-latka zamierza pójść do sądu, ponieważ twierdzi, że jej prywatność – oraz innych użytkowników TikToka – została naruszona w sposób, który wymaga rozwiązania".

Warby wyjaśnił też, że niezagwarantowanie dziewczynce anonimowości "miałoby zniechęcający wpływ na dochodzenie roszczeń przez dzieci w celu egzekwowania ich praw do ochrony danych".

TikTok od pewnego czasu jest pod uważną obserwacją ze strony strażniczych organizacji pozarządowych w sprawie ochrony danych osobowych dzieci. W czerwcu szefowie UE ds. ochrony danych zobowiązali się do koordynacji potencjalnych dochodzeń w sprawie chińskiego przedsiębiorstwa, powołując grupę zadaniową w celu lepszego zrozumienia przetwarzania danych i praktyk stosowanych przez TikToka.

Czytaj też: TikTok, „córka” Putina i Gazprom. Tworzenie technologii po rosyjsku

Poważna krytyka

Jak pisze Bloomberg, planowany proces jest na bardzo wczesnym etapie, ale według sędziego Warby'ego sprawa ta "obejmuje bardzo poważną krytykę aspektu, który może być kluczowy w funkcjonowaniu platformy".

Działanie 12-latki zostało wsparte przez Anne Longfield, brytyjską rzeczniczkę praw dziecka. Jej zdaniem nieletni ze względu na naruszenia w kwestii ochrony prywatności mogą ścierać się z "bezpośrednim znęcaniem się ze strony innych dzieci lub użytkowników TikToka".

TikTok na te doniesienia odpowiedział oświadczeniem, w którym stwierdził, że "prywatność i bezpieczeństwo to najwyższe priorytety platformy" oraz że "posiadają solidną politykę, procesy i technologie mające na celu ochronę wszystkich użytkowników, a w szczególności tych młodszych".

Czytaj też: Apple usuwa aplikację, a TikTok banuje producenta. Promował imprezowanie w czasie pandemii

Wybierz najlepsze sprzęty technologiczne tego roku i wygraj 5 tys. złotych! Wejdź na imperatory.wp.pl i zagłosuj.

Obraz

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (29)