r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

12 mln Polaków korzysta z pirackich treści, choć nie zawsze świadomie

Strona główna Aktualności

O autorze

Aż 12 milionów Polaków korzysta z pirackich treści, a gospodarka traci na tym ponad 3 miliardy złotych rocznie. Do takich wniosków doszli eksperci z firmy Deloitte, którzy na zlecenie Stowarzyszenia Kreatywna Polska zbadali zjawisko piractwa w naszym kraju.

Badania objęły nielegalne korzystanie z najróżniejszych treści, w tym z prasy czy audiobooków. Wykazały one, że 12 milionów Polaków w wieku 15-75 lat deklaruje, że korzysta z pirackich treści, nie zawsze zresztą zdając sobie z tego sprawę.

Zdaniem Marcina Przasnyskiego ze Stowarzyszenia Kreatywna Polska, tak szerokie rozpowszechnienie pirackich treści związane jest z faktem, że są one bardzo łatwo dostępne. Ponadto istnieją firmy, które na piractwie zarabiają grube miliony. Deloitte szacuje, że Polacy płacą rocznie około 900 milionów złotych za nielegalne korzystanie z treści chronionych prawem autorskim. Przychody firm parających się dostarczaniem tych treści do około 745 milionów złotych rocznie.

r   e   k   l   a   m   a

Deloitte szacuje też, że gdybyśmy ze wszystkich tych treści korzystali legalnie, to polskie PKB byłoby wyższe o ponad 3 miliardy złotych, a Skarb Państwa wzbogaciłby się o 836 milionów złotych. Ponadto tak rozpowszechnione piractwo oznacza utratę 27 500 miejsc pracy.

Piractwo ma jednak tak wiele zalet, że szybko nie zniknie z naszego krajobrazu. Do pirackich treści można dotrzeć bardzo szybko i łatwo, ich oferta jest bardzo szeroka, a dostęp do nich jest nieograniczony czasowo i terytorialnie, ponadto często osoba korzystająca z takich treści nie musi nic za nie płacić. Dodatkowo walkę z piractwem utrudnia brak dobrych przepisów. Bartosz Michalak z Deloitte zauważa, że np. w Polsce przepisy nie dają sądom możliwości zakazania dostawcy internetu udostępniania treści naruszających prawa autorski, ponadto brak jest jednoznacznego wyłączenia z dozwolonego użytku treści udostępnionych nielegalnie.

Jednak, jak się okazuje, z piractwem można walczyć. Na przykład dobrą ofertą legalnych treści. Teresa Wierzbowska ze Stowarzyszenia Sygnał zauważa, że po powstaniu serwisów streamingowych zmniejszyło się piractwo muzyki. Z piractwem dobrze radzi sobie też rynek audio-wideo. Jak mówi Wierzbowska, ponad 90% nielegalnych treści wideo jest usuwanych z serwisów.

Dodatkowym problemem jest fakt, że Polsce tylko czterech prokuratorów specjalizuje się w cyberprzestępczości, a sytuację pogarsza rosnąca profesjonalizacja piratów. To coraz częściej są duże firmy, które z nielegalnego procederu czerpią olbrzymie pieniądze i które stać na wynajęcie prawników. Dlatego też często sędziowie, którzy nie rozumieją tematyki cyberprzestępczości, nie uznają racji prokuratury.

Julia Patorska z Deloitte mówi, że z piractwem można walczyć za pomocą edukacji i uświadamiania ludziom, że zjawisko to jest szkodliwe dla gospodarki. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy argument o gospodarce trafi do przeciętnie zarabiającego Polaka, zasilającego gospodarkę i budżet państwa olbrzymimi kwotami.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.