Youtube nie ponosi odpowiedzialności za nielegalne treści. Nowe orzeczenie Trybunału

Youtube nie ponosi odpowiedzialności za nielegalne treści. Nowe orzeczenie Trybunału
Źródło zdjęć: © Flickr
Karolina Kowasz

22.06.2021 16:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że YouTube i inne, podobne do niego serwisy, nie powinny być w niektórych przypadkach pociągane do odpowiedzialności za udostępnione na ich platformach materiały naruszające prawa autorskie.

Zgodnie z wyrokiem, platformy mogą jednak zostać pociągnięte do odpowiedzialności, jeśli będą świadome, że udostępnione treści chronione prawem autorskim są dostępne nielegalnie i nie usuną ich najszybciej, jak to możliwe.

Wielka wygrana

Zgodnie z informacjami CNBC, Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że platformy takie jak Youtube, co do zasady, same nie udostępniają treści chronionych prawem autorskim nielegalnie. Co jednak ważne, serwisy mogą nadal zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Może to mieć miejsce w przypadku, gdy mają konkretną wiedzę, że chronione treści są nielegalnie dostępne na platformie i powstrzymują się od szybkiego ich usunięcia lub zablokowania dostępu.

Dla serwisów takich jak Youtube, które jest najpopularniejszą platformą tego rodzaju, orzeczenie oznacza koniec problemów z artystami, którzy spierają się o sprawiedliwe wynagradzanie ich pracy. Od dawna wielu muzyków toczy walki z serwisem o uzyskanie zapłaty za nielegalnie umieszczone treści do których posiadają prawa autorskie.

Sytuacja przed orzeczeniem

Nie oznacza to jednak, że wcześniej serwis tolerował całkowicie takie praktyki. CNBC zwraca uwagę, że przez ostatnie lata znacząco ograniczono łamanie praw autorskich. Niektóre zmiany, na które zdecydował się Youtube, wywołały nawet kontrowersje pośród popularnych twórców na platformie. 

Rzecznik YouTube przekazał, że firma zapłaciła przemysłowi muzycznemu ponad 4 miliardy dolarów w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zwrócił także uwagę, że platforma jest liderem w dziedzinie praw autorskich i wspiera ich właścicieli. Ponad to serwis zainwestował w najnowocześniejsze narzędzia do ochrony praw autorskich.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)