13 zainfekowanych gier na Androida w ofercie jednego twórcy. Pobrano je ponad 500 tys. razy

13 zainfekowanych gier na Androida w ofercie jednego twórcy. Pobrano je ponad 500 tys. razy

Uwaga na szkodliwy kod w grach na Androida (depositphotos)
Uwaga na szkodliwy kod w grach na Androida (depositphotos)
Oskar Ziomek
21.11.2018 18:26

Myśląc o zagrożeniach, jakie kryją się w aplikacjach na Androida, użytkownicy najczęściej wyobrażają sobie fałszywe aplikacje bankowe lub inne programy, które w jakiś sposób są związane z finansami. W końcu w ten sposób oszuści mają największą szansę na łatwy zarobek. Takich przypadków nie brakuje i świetnym przykładem okazują się choćby opisane przez nas wczoraj fałszywe portfele kryptowalut, które rozpoznał jeden z analityków bezpieczeństwa, Lukas Stefanko.

Ten sam specjalista zwrócił jednak ostatnio uwagę na zupełnie inny typ aplikacji, a mianowicie gry. Analizując aplikacje w Sklepie Play natknął się na ofertę jednego z programistów, który stworzył kilkanaście gier związanych z motocyklami, samochodami i innymi pojazdami. Większość charakteryzowały co najmniej średnie oceny, a jak się okazuje dwie z aplikacji trafiły nawet na listę trendujących programów w Sklepie Play. Wszystkie te programy zostały pobrane łącznie ponad 560 tysięcy razy, więc dotarły do wielu użytkowników.

Jak się jednak okazuje, programy nie miały wiele wspólnego z rozrywką. Przy pierwszej próbie uruchomienia dowolnego z nich, aplikacje automatycznie usuwały ze smartfonu swoje ikony i zmuszały użytkownika do pobrania i instalacji dodatkowego pakietu APK o nazwie Game Center. Ten natomiast charakteryzowały interesujące uprawnienia: do automatycznego uruchamiania wraz ze startem smartfonu oraz pełnego dostępu do sieci, w tym dostępnych połączeń Wi-Fi.

Jak informuje Stefanko, wspomniane programy nie były funkcjonalne. Tym bardziej mogą więc dziwić wystawione w Sklepie oceny, które co prawda nie były najwyższe, ale jednak były wynikiem średniej w niektórych przypadkach nawet ponad tysiąca recenzji.

Wszystkie opisywane gry zostały zgłoszone Google jako szkodliwe i wszystko wskazuje na to, że teraz nie można ich już znaleźć w Sklepie, a przynajmniej nie jako dzieło tego samego twórcy. W Sklepie da się jednak wyszukać na przykład grę SUV City Climb Parking, która znalazła się na wcześniej przytaczanej liście. Trudno powiedzieć, czy to tylko zbieżność nazw i ikon, jednak z pewnością warto być rozważnym podczas instalacji – jak dotąd gra została pobrana mniej niż 100 razy i istnieje w sklepie od kilkunastu dni.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)