160 Tb/s między Ameryką a Europą: nowy kabel Microsoftu i Facebooka już gotowy

160 Tb/s między Ameryką a Europą: nowy kabel Microsoftu i Facebooka już gotowy
22.09.2017 16:36
160 Tb/s między Ameryką a Europą: nowy kabel Microsoftu i Facebooka już gotowy

MAREA, pociągnięty na odcinku 6600 kilometrów między AmerykąPółnocną a Europą podmorski kabel Microsoftu i Facebooka, jestjuż gotowy. Zbudowano go w celu zwiększenia przepustowości międzykontynentami, a zarazem zwiększenia jej odporności na awarie –trasę wyznaczono z dala od istniejących już instalacji. Już wprzyszłym roku to najszybsze obecnie łącze transatlantyckiezapewni przepustowość na poziomie 160 terabitów na sekundę,znacząco zwiększając atrakcyjność usług tych amerykańskichgigantów w Europie.

O projekcie MAREA zrobiło się głośno w maju 2016 r., kiedy toMicrosoft i Facebook wspólnie obiecały połączyć światłowodamimiejscowości Virginia Beach w USA i Bilbao w Hiszpanii. Kabelzaczęto kłaść jednak dopiero w kwietniu tego roku. WczorajMicrosoft ogłosił,że po licznych przygodach, związanych między innymi z aktywnymiwulkanami, strefami sejsmicznymi i rafami koralowymi, MAREA zostałoukończone.

Oczywiście to nie obie firmy informatyczne zajmowały siękładzeniem tego kabla, lecz hiszpański Telxius, spółka zależnahiszpańskiego operatora Telefónica, który wziął na siebie całąkonstrukcję, nadzór i obowiązki operatora kabla. Stąd też taka,a nie inna nazwa, „marea” to po hiszpańsku przypływ.

Obiecane 160 Tb/s to dopiero początek. Choć jak chwali sięMicrosoft, przy takiej przepustowości można strumieniować 71milionów klipów wideo jednocześnie, to jednak już dziś kabletransatlantyckie przenoszą o 55% więcej danych niżtranspacyficzne, a zapotrzebowanie na przepustowość na tym odcinkuma rosnąć w tempie kilkunastu procent rocznie. Dlatego kabel, którego osiem światłowodowych żył osadzone jest w miedzianej izolacji, twardej plastikowej powłoce i gumowej,wodoodpornej powłoce, pozwolić ma w przyszłości na kilkukrotne zwiększenieprzepustowości poprzez zastosowanie nowych technik modulacji i nowychźródeł światła laserowego.

Zwinięty kabel Marea na pokładzie statku firmy Telxius (źródło: Microsoft)
Zwinięty kabel Marea na pokładzie statku firmy Telxius (źródło: Microsoft)

Już teraz wiadomo, że dodatkowa przepustowość zostaniewykorzystana do uruchomienianowych stref dostępności chmury Microsoft Azure, w tym we Francji ijeszcze dalej na wschód. A to wszystko po niezbyt grubym przecieżkablu, przez większość swojej długości swobodnie spoczywającymna dnie oceanu na średniej głębokości 3,3 km.

Programy

Aktualizacje
Aktualizacje
Nowości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)