160 Tb/s między Ameryką a Europą: nowy kabel Microsoftu i Facebooka już gotowy

160 Tb/s między Ameryką a Europą: nowy kabel Microsoftu i Facebooka już gotowy

160 Tb/s między Ameryką a Europą: nowy kabel Microsoftu i Facebooka już gotowy
22.09.2017 16:36

MAREA, pociągnięty na odcinku 6600 kilometrów między AmerykąPółnocną a Europą podmorski kabel Microsoftu i Facebooka, jestjuż gotowy. Zbudowano go w celu zwiększenia przepustowości międzykontynentami, a zarazem zwiększenia jej odporności na awarie –trasę wyznaczono z dala od istniejących już instalacji. Już wprzyszłym roku to najszybsze obecnie łącze transatlantyckiezapewni przepustowość na poziomie 160 terabitów na sekundę,znacząco zwiększając atrakcyjność usług tych amerykańskichgigantów w Europie.

O projekcie MAREA zrobiło się głośno w maju 2016 r., kiedy toMicrosoft i Facebook wspólnie obiecały połączyć światłowodamimiejscowości Virginia Beach w USA i Bilbao w Hiszpanii. Kabelzaczęto kłaść jednak dopiero w kwietniu tego roku. WczorajMicrosoft ogłosił,że po licznych przygodach, związanych między innymi z aktywnymiwulkanami, strefami sejsmicznymi i rafami koralowymi, MAREA zostałoukończone.

Oczywiście to nie obie firmy informatyczne zajmowały siękładzeniem tego kabla, lecz hiszpański Telxius, spółka zależnahiszpańskiego operatora Telefónica, który wziął na siebie całąkonstrukcję, nadzór i obowiązki operatora kabla. Stąd też taka,a nie inna nazwa, „marea” to po hiszpańsku przypływ.

Obiecane 160 Tb/s to dopiero początek. Choć jak chwali sięMicrosoft, przy takiej przepustowości można strumieniować 71milionów klipów wideo jednocześnie, to jednak już dziś kabletransatlantyckie przenoszą o 55% więcej danych niżtranspacyficzne, a zapotrzebowanie na przepustowość na tym odcinkuma rosnąć w tempie kilkunastu procent rocznie. Dlatego kabel, którego osiem światłowodowych żył osadzone jest w miedzianej izolacji, twardej plastikowej powłoce i gumowej,wodoodpornej powłoce, pozwolić ma w przyszłości na kilkukrotne zwiększenieprzepustowości poprzez zastosowanie nowych technik modulacji i nowychźródeł światła laserowego.

Zwinięty kabel Marea na pokładzie statku firmy Telxius (źródło: Microsoft)
Zwinięty kabel Marea na pokładzie statku firmy Telxius (źródło: Microsoft)

Już teraz wiadomo, że dodatkowa przepustowość zostaniewykorzystana do uruchomienianowych stref dostępności chmury Microsoft Azure, w tym we Francji ijeszcze dalej na wschód. A to wszystko po niezbyt grubym przecieżkablu, przez większość swojej długości swobodnie spoczywającymna dnie oceanu na średniej głębokości 3,3 km.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)