2 mln użytkowników iOS‑a pobrało pirackie aplikacje. Apple zarobił na nich miliony

Apple miało zarobić miliony na pirackich aplikacjach
Apple miało zarobić miliony na pirackich aplikacjach
Źródło zdjęć: © Pexels
Karolina Kowasz

31.12.2021 11:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pirackie aplikacje do strumieniowego przesyłania filmów na iOS mają już ponad 2 miliony pobrań w sklepie App Store. Co więcej, sam Apple miał zarobić na nich krocie, dzięki subskrypcjom kupowanym przez użytkowników tych programów.

Zgodnie z informacjami The Sun, w App Store mają się znajdować aplikacje umożliwiające nielegalne oglądanie filmów. Tego rodzaju programy posługują się zwiastunami oraz rozmaitymi filtrami, aby oszukać użytkowników i przekonać ich, że korzystają z legalnych usług.

Pirackie subskrypcje

Deweloper aplikacji FlickType Kosta Eleftheriou, znany z częstego krytykowania Apple, ujawnił, że App Store jest platformą, na której można znaleźć serię nielegalnych aplikacji oferujących usługę przesyłania strumieniowego filmów. W samym sklepie programy ukrywają się pod opisami sugerującymi możliwość obejrzenia zwiastunów filmów.

W rzeczywistości jednak, po zainstalowaniu tych aplikacji, użytkownik zostaje poinformowany o możliwości odblokowania innych możliwości programów. Wystarczy, że w odpowiednim polu wpisze podane mu kody, a zyska możliwość dostępu do streamingu wielu nowych produkcji filmowych, całkowicie za darmo.

Chociaż twórcy pirackiego oprogramowania zarabiają głównie na reklamach wyświetlanych w trakcie oglądania filmów, lwią część dochodów przynoszą im także subskrypcje wykupowane przez użytkowników. Ci, którzy zdecydują się na zapłacenie niewielkiej kwoty (około 5 dolarów na miesiąc), mogą oglądać produkcje bez przerywników reklamowych.

Udział Apple w zarobkach

Na tym jednak nie koniec, bowiem Apple miał zarabiać nie mało na tego rodzaju nielegalnych praktykach. Deweloper Eleftheriou pokazał statystyki z których wynika, że jedną z tego rodzaju aplikacji można było znaleźć w App Store od sierpnia i szybko znalazła się na szczycie listy często pobieranego oprogramowania. W grudniu tego roku zajęła nawet 165. miejsce we wszystkich aplikacjach znajdujących się na platformie.

Zdaniem twórcy FlickType, dzięki przymykaniu oczu na pirackie aplikacje przez Apple, które nie nadzoruje swojego należycie swojego App Store, program zyskał ponad 2 mln pobrań i generował około 16 tysięcy dolarów zarobku dziennie. Daje to około 6 mln dolarów rocznie.

Od podanej kwoty Apple miał zabrać pomiędzy około 15-30 procent dla siebie. Przy założeniu, że firma pobrała najniższy możliwy próg opłaty za udostępnianie programu w App Store, daje to 900 tysięcy dolarów dla Apple. To jednak deweloper uważa za mało prawdopodobne i podaje na swoim Twitterze, że firma musiała zarobić dużo więcej.

Programy

Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)