3 miliardy pobrań dodatków do Firefoksa!

3 miliardy pobrań dodatków do Firefoksa!

26.07.2012 16:34, aktualizacja: 30.07.2012 09:09

Taki kamień milowy na drodze przeglądarki jest wart odnotowania, szczególnie że Firefox to pierwsza przeglądarka w historii, która miała możliwość doinstalowania dodatków. Jeśli ktoś potrzebuje lepszego obrazu, jak dużo to pobrań, Mozilla informuje, że taką liczbę można osiągnąć jeśli prawie połowa ludzi zamieszkujących Ziemię pobierze po jednym dodatku. Jest to również więcej, niż ogółem osób korzystających z Internetu. Statystyki obejmują jedynie dodatki z Galerii Mozilli i nie obejmują skórek.

Dodatki do przeglądarki desktopowej Mozilli pojawiły się po raz pierwszy w 2004 roku, zaś do mobilnej w 2009. Za każdym razem była to spora rewolucja na polu personalizacji przeglądarki i zmiany jej zachowania. Z użyciem dodatków do Firefoksa można zmodyfikować prawie wszystko — wygląd przeglądarki, zachowanie kart, funkcje bezpieczeństwa, wyszukiwanie, słownik, można też dodać gesty myszy, zmieniać wygląd stron i tak dalej. W Galerii dodatków Mozilli znajduje się ich ponad 150 tysięcy, a pracuje nad nimi ponad 25 tysięcy deweloperów na całym świecie. Obecnie 85% użytkowników Firefoksa ma zainstalowany przynajmniej jeden dodatek, a średnio użytkownik ma ich aż 5. W czołówce znajdują się AdBlock Plus, Firebug, NoScript, Personas Plus oraz Video Download Helper. Najpopularniejsze kategorie to Prywatność i bezpieczeństwo, Narzędzia wyszukiwania oraz Zarządzanie zakładkami.

Dodatki to jedna z tych cech Firefoksa, które lata temu pomogły mu podbić serca użytkowników. Według StatCounter Firefox jest obecnie trzecią najpopularniejszą przeglądarką na świecie (bez podziału na wersje) — korzysta z niego 24,25% wszystkich internautów. Internet Explorer znajduje się na komputerach 32% użytkowników, zaś prowadzi Chrome — 33,28%. Jednak obecnie w Polsce Firefox jest czołową przeglądarką — korzysta z niego 47,62% użytkowników Internetu. Na terenie naszego kraju popularny jest również Chrome (27,35%), Internet Explorer (14,11%) oraz Opera (8,55%).

Firefox jest liderem również wśród użytkowników naszego portalu. Z tej przeglądarki odwiedza nas 42,36% Czytelników. Na drugiej pozycji znalazł się Chrome z 30,15%, na trzeciej Internet Explorer — 13,62%, dalej Opera — 11,12%, Safari — 1,29%, Android Browser — 0,64% i Opera Mini — 0,54%.

Oczywiście za popularnością przeglądarki idzie ochota na tworzenie dodatków, a w przypadku Firefoksa jest to szczególnie lukratywne zajęcie, gdyż te same komponenty można instalować do wersji desktopowej i mobilnej. Perspektywy są niezłe, bo Mozilla ma zamiar skupić się prawie wyłącznie na Firefoksie (między innymi częściowo odda Thunderbirda społeczności i dalej poszerzać jego zasięg). W planach jest między innymi Firefox w stylu Metro dla Windows 8 oraz Forefox dla iPada. W tym samym czasie trwają prace nad udoskonalaniem Firefoksa dla Androida oraz systemem mobilnym opartym wyłącznie na technologiach webowych — Firefox OS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)