360 tys. nowych szkodliwych plików dziennie – Kaspersky podsumowuje 2020 rok

Kaspersky podsumowuje 2020 rok, fot. Pixabay
Kaspersky podsumowuje 2020 rok, fot. Pixabay
Oskar Ziomek

15.12.2020 17:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Liczba szkodliwych plików będących zagrożeniem dla użytkowników internetu w 2020 roku wzrosła o 5,2 proc. względem poprzedniego – informuje Kaspersky na bazie swoich statystyk. Jak wynika z zebranych danych, dziennie jest to 360 tys. nowych wykrytych szkodliwych plików. Badacze mają coraz więcej do czynienia z trojanami i backdoorami.

Z tych samych statystyk wynika także, że w sieci znajduje się coraz mniej adware. W stosunku do 2019 roku jego liczba spadła aż o 35 proc. Zmniejszyła się także liczba szkodliwych programów przygotowywanych z myślą o systemie Android. Tutaj odnotowano aż o 13,7 proc. mniej zagrożeń.

Cyberprzestępcy częściej starali się natomiast rozprzestrzeniać szkodliwe skrypty za pośrednictwem kampanii fałszywych e-maili lub spreparowanych stron internerowych. W tym przypadku odnotowano bowiem 27-procentowy wzrost. Może być to konsekwencja popularności pracy zdalnej i próba dotarcia ze szkodliwymi programami do większej liczby potencjalnych ofiar, które siłą rzeczy więcej czasu spędzają przed komputerem.

"W ciągu kończącego się roku nasze systemy wykrywania zidentyfikowały znacznie więcej nowych szkodliwych obiektów niż w 2019 r. (...)" – komentuje Denis Staforkin, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky. "Trudno stwierdzić, czy cyberprzestępcy byli bardziej aktywni, czy też nasze rozwiązania wykrywały więcej szkodliwych plików z powodu wzmożonej aktywności. (...) Trend ten prawdopodobnie utrzyma się w 2021 r., ponieważ wiele osób nadal pracuje lub uczy się z domu, a państwa wprowadzają różne ograniczenia. Jeśli jednak użytkownicy będą stosować podstawowe środki bezpieczeństwa, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko trafienia na takie obiekty" – dodaje.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)