4K do lamusa? Display Port 1.4 i nowe karty SD to zwiastun rozdzielczości 8K

4K do lamusa? Display Port 1.4 i nowe karty SD to zwiastun rozdzielczości 8K

4K do lamusa? Display Port 1.4 i nowe karty SD to zwiastun rozdzielczości 8K
03.03.2016 14:02, aktualizacja: 03.03.2016 22:52

Przy okazji wczorajszej informacji o strumieniowaniu przerywników filmowych w Quantum Break, padły w komentarzach opinie sugerujące, że 4K ma być wciąż w wielu przypadkach niepotrzebnym przerostem formy nad treścią. Tymczasem wiele wskazuje na to, że producenci przygotowują się intensywnie nad ustandaryzowaniem rozdzielczości 8K, czyli 7680×4320 pikseli .

VESA, czyli Video Electronics Standards Association, opublikowała w ostatnim czasie informacje o standardzie DisplayPort, oznaczonym numerem 1.4. Trzeba przyznać, że w stosunku do zaprezentowanej pod koniec 2014 roku specyfikacji standardu 1.3, zmian jest sporo. Stanowią one w głównej mierze odpowiedź nie tylko na dzisiejsze realia, ale także nowości, które spopularyzują się z pewnością dopiero za jakiś czas. Wiadomo bowiem od pewnego czasu, że Display Port będzie kompatybilny z gniazdem USB Type-C.

Obraz

Obraz z rozdzielczością 8K można było co prawda przesyłać już w standardzie 1.3, jednak tylko z częstotliwością odświeżania rzędu 30 Hz. W 1.4 Display Port umożliwia już przepustowość wystarczającą do przesyłania obrazu w 8K i częstotliwości 60 Hz oraz w 4K i 120 Hz. Wszystko to z dynamiczną obsługą skrajnych kontrastów i palety w dużej mierze umownym (więcej niż 8-bitowym) HDR.

Ponadto w nowym Display Porcie dostępna będzie kompresja Display Stream Compression w wersji 1.2, dzięki której bez start w jakości obrazu zauważalnych dla ludzkiego oka, przynajmniej według zapowiedzi, możliwe jest nawet trzykrotne zmniejszenie ilości przesyłanych danych. W kwestii dźwięku Display Port będzie mogło obsługiwać 32 kanały z próbkowaniem 1536 kHz.

To nie jedyna zapowiedź nachodzącej popularyzacji rozdzielczości 8K. SD Association zaprezentowało klasyfikację, która jednoznacznie wskazuje, że protokół SD 5.0 będzie oferował przepustowości dostosowane do przesyłania obrazu o takich parametrach. Pięciostopniowa skala rozpoczyna się od wartości rzędu 6 MB/s, a kończy na… 90 MB/s. Wprowadzenie takiej klasyfikacji ma służyć także identyfikacji kart obsługujących rozdzielczości 8K.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (66)