5G to lepsze możliwości i szybszy Internet, ale drastycznie zwiększy zużycie energii

5G to lepsze możliwości i szybszy Internet, ale drastycznie zwiększy zużycie energii

5G to większe możliwości, ale wiąże się z rosnącym zużyciem energii (fot. Materiały prasowe)
5G to większe możliwości, ale wiąże się z rosnącym zużyciem energii (fot. Materiały prasowe)
24.09.2019 22:20, aktualizacja: 25.09.2019 12:10

Temat 5G nie traci na popularności. Wiemy, jakie niesie ze sobą korzyści i możliwości. Ale czy nie pociągnie za sobą czegoś negatywnego? Nie, nie chodzi o pseudonaukowe wywody na temat szkodliwości. Według badań mocno zwiększy zużycie energii.

5G. Więcej informacji to więcej prądu

Dzięki lepszej przepustowości infrastruktury i z roku na rok zwiększającej się konsumpcji treści w Internecie, nie powiemy nic odkrywczego, kiedy stwierdzimy, ze sieć 5G będzie przetwarzać znacznie więcej informacji niż dzisiejsze struktury. Idzie za tym drastycznie powiększony apetyt na energię elektryczną. Zdaje się, że może mocno ograniczać korzyści finansowe płynące z 5G.

Wiele firm telekomunikacyjnych wzięło udział w badaniu 451 Reserch i Vertiv. Aż 9 na 10 z nich dostrzega perspektywę znacznie większego zużycia energii po wprowadzeniu 5G. Do 2026 roku będzie to szacunkowy wzrost o w najlepszym razie 150%, ale bardzo prawdopodobne jest nawet 170%.

Konieczne optymalizacje

Według Vertiv koszty zasilania będą obniżać rentowność biznesu telekomunikacyjnego. Czy zwiększy to mocno ceny za usługi telefoniczne i internetowe? Na pewno nie aż o tak duże wartości, bo operatorzy chcą poradzić sobie też w inny sposób.

Sytuację polepszy chociażby obniżenie konieczności konwersji prądu przemiennego do stałego, a także nowe techniki chłodzenia. Rozwój rynku akumulatorów litowo-jonowych w przemyśle telekomunikacyjnym też będzie działał na korzyść.

Piotr Wójcik piastujący stanowisko Dyrektora Działu Sprzedaży ds. Kluczowych Klientów polskiego oddziału firmy Vertiv twierdzi, że [quote]„rentowność będzie zagwarantowana dzięki wydajnemu zarządzaniu coraz bardziej rozproszonymi sieciami i łagodzeniu skutków związanych ze zwiększonymi kosztami energii elektrycznej.”[/quote]

Większa suma, mniej na użytkownika

Mimo zapewnienia mocniejszego sygnału radiowego, 5G pozwoli obniżyć średni ślad emisji dwutlenku węgla przypadający na użytkownika końcowego. Sieć dotrze do jeszcze większej liczby odbiorców. Na tyle dużej, że mimo sumarycznego powiększenia zużycia prądu, ten przypadający na jednego klienta będzie niższy.

Jak czytamy w raporcie SMARTer 2030 opracowanym przez Accenture dla GeSI, emisja dwutlenku węgla przez sektor ICT (a więc też telefonię komórkową) będzie w przyszłości miała potencjał na znaczne obniżenie. Nawet na poziomie 20% globalnej emisji do roku 2030.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (78)