7-Zip 19.00 wprowadza silniejsze szyfrowanie archiwów

7‑Zip 19.00 wprowadza silniejsze szyfrowanie archiwów

7-Zip 19.00 wprowadza silniejsze szyfrowanie archiwów
7-Zip 19.00 wprowadza silniejsze szyfrowanie archiwów
22.02.2019 14:19

7-Zip, otwarty i darmowy program do kompresji plików, został wydany w wersji 19. Twórcy wymieniają w zasadzie tylko jedną ważną nowość: poprawione bezpieczeństwo szyfrowanych archiwów.

7-Zip wykorzystuje algorytmy LZMA i LZMA2 przy tworzeniu archiwów w swoim własnym formacie 7z. Ponadto może pakować w pliki w archiwach w formacie XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP i WIM, przy czym jego twórcy chwalą się kompresją ZIP o 2 do 10 proc. lepszą niż konkurencyjny WinZip. Ponadto 7-Zip jest w stanie rozpakować prawie 30 innych formatów archiwów. Warto mieć go pod ręką.

Dłuższe klucze

W wersji 19.00 programu 7-Zip naprawionych zostało kilka błędów, a także zwiększone zostało bezpieczeństwo szyfrowanych archiwów 7z. Rozmiar losowego wektora inicjalizacji, czyli ciągu liczb losowych, które będą częścią klucza, został powiększony. Dzięki temu długość klucza zwiększyła się z 64 do 128 bitów. Skoro klucz jest dłuższy, szyfr trudniej złamać. Poprawione zostało też działanie generatora liczb pseudolosowych, dzięki czemu daje bardziej zróżnicowane wyjście.

Pozostałe funkcje programu 7-Zip i jego wygląd pozostają bez zmian.

Najnowszą wersję programu 7-Zip znajdziecie w naszej bazie programów. Jest on dostępny także w wersji przenośnej, która nie wymaga instalacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)