Blog (122)
Komentarze (1.1k)
Recenzje (4)

Dell z gorączką, czyli dlaczego warto zadbać o chłodzenie laptopa

@AlbatrosZippaDell z gorączką, czyli dlaczego warto zadbać o chłodzenie laptopa
12.12.2016 22:14

Od dwóch lat jestem posiadaczem laptopa Dell Inspirion 3542, który zaczął się grzać. Nie były to groźne temperatury, ale odbiegały one od normy. Jednak zamiast kupowania cudownej podkładki z wiatraczkiem wolałem wyczyścić dokładnie chłodzenie, klawiaturę oraz obudowę.

Narzędzia, które są potrzebne do pracy

  • Śrubokręty i wkrętaki
  • Niepotrzebna karta podarunkowa lub kostka gitarowa od odpinania zaczepów
  • Pędzelki
  • Pojemnik na śrubki
  • Sprężone powietrze

BHP podczas pracy

Laptopa odpinamy od wszelkich źródeł zasilania. Podzespoły kładziemy zdala od wyładowań elektrostatycznych, więc kot ze stanowiska pracy zostaje wyeksmitowany.

Kot + laptop = śmierć dla urządzenia
Kot + laptop = śmierć dla urządzenia

Ze sprężonym powietrzem postępujemy zgodnie z instrukcją na pojemniku, ponieważ może się zdarzyć się coś takiego

Czas na pracę

Zanim rozkręcić pierwszą śrubkę, szukamy filmiku lub poradnika rozbiórki laptopa i układu chłodzenia. Tu jest przykład takiego filmiku dla Inspiron 3542. [youtube=https://www.youtube.com/watch?v=NTo9dP4SJxg] Zdjęć nie zrobiłem, ponieważ nie miałem jakoś do tego głowy. Stanowisko, gdzie będziesz rozbierał laptopa, musi być dobrze oświetlone.

Sala tortur nad Dell Inspiron
Sala tortur nad Dell Inspiron

Filmik podzieliłem na etapy. Takie rozwiązanie dało mi czas na oglądnięcie i wykonanie danej czynności. Międzyczasie wyszło, że zachlapałem kiedyś laptopa słodkim napojem albo kawą, ale nie na elektronikę. Wytarłem ten obszar chusteczką z detergentem. Zanim złożyłem wszystko, do całości zrobiłem test diagnostyczny, który jest zawarty w UEFI mojego urządzenia. Nie wezwał żadnej usterki i po dwóch godzinach laptop był gotowy do ponownej pracy

Pacjent żyje
Pacjent żyje

Dlaczego mam hejt na podkładki chłodzące laptopa?

Podkładka pod laptopa z wiatraczkiem ma zadanie wspomóc układowi chłodzenia i ułatwić pracę przy biurku. Jednak różnice temperatur szkodzą sprzętowi. Przykładem jest laptop, w którym co jakiś czas przeinstalowywałem system. Grzał się tak, że można było postawić wodę na herbatę. Przeważnie pracował na takiej podkładce i skończyło się uszkodzeniem układu graficznego. Laptop do utylizacji. Jestem za korzystaniem takich gadżetów w formie ułatwienia pracy przy biurku, ale nie jako wspomagacz brudnego chłodzenia. W cenie średniej podkładki mamy kompleksowe czyszczenie w serwisie IT.

Co zyskałem? - słowem podsumowania

Zyskałem zachowanie temperatury zgodne z normami producenta, więc podzespoły nie będą narażone na poważniejsze usterki. Znikł problem samowolnego rozładowywania baterii przy wyłączonym sprzęcie wraz z grzaniem jednego punktu na płycie głównej. Zapraszam do komentowania i zwracania uwag.

Zyskałem nowe rysy :)
Zyskałem nowe rysy :)
OprogramowanieHobby
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)