Blog (138)
Komentarze (4.1k)
Recenzje (43)

AVS Cover Editor — do tworzenia projektów okładek i nadruków na płyty CD/DVD

Strona główna@AnTarAVS Cover Editor — do tworzenia projektów okładek i nadruków na płyty CD/DVD
01.12.2017 00:50

AVS Cover Editor jest jednym z najbardziej znanych programów do tworzenia własnych projektów okładek i nadruków na nośniki muzyczne oraz filmowe. Korzystam z niego od wielu lat i tak naprawdę nigdy mnie nie zawiódł. Uważam też, że zakres jego możliwości, czyni z niego świetne narzędzie edytorskie do domowego użytku. W związku z tym postanowiłem opisać mechanizm działania tego programu, odnosząc się przy tym do specyfiki jego użytkowania. Jako ciekawostkę dodam, że AVS Cover Editor jest jedynym programem firmowanym przez Online Media Technologies Ltd. który nie widnieje w bazie danych dobrychprogramów. O tyle to dziwne, że to najbardziej popularny tego typu program na świecie, mający tysiące użytkowników w Polsce. W takim razie może ktoś po przeczytaniu tej recenzji się nim tutaj zainteresuje?

631208

AVS Cover Editor to całkowicie darmowe narzędzie służące do tworzenia okładek i nadruków na wszystkich rodzajach płyt, występujących na rynku: CD, DVD, Blu-ray lub nawet VCD. AVS umożliwia możliwość stworzenia niepowtarzalnego projektu dla każdej okładki, która będzie wytwarzana. Przy tym program rzeczywiście, oferuje wstępnie zdefiniowane projekty, ale można także na nim zaimportować własne obrazy. Dzięki AVS można też łatwo przenosić obrazy za pomocą specjalnej siatki dołączonej do oprogramowania, która pozwala na dokładne dostrojenie każdego szczegółu.

631210

Edytor okładek AVS umożliwia dodawanie tekstów, modyfikowania ich, a także pisanie tekstu wokół okładki. Poza tym na AVS jest opcja ustawienia rozmiaru okładek, wybierania kolorów, wybrania czcionki itp.

146079
146080

Obsługa tego programu jest wyjątkowo prosta, żeby móc utworzyć wybrany przez siebie motyw okładki lub nadruku wchodzimy w menu start, gdzie wybieramy opcję „nowy”, a tam do wyboru są szablony opakowań DVD/CD o standardowych wymiarach, jak i tych z cienką obudową o wymiarze 3,5 cali, i spośród nich wybieramy liczbę płyt do wydruku okładek (od 1 aż do 6).

146081
146082

Jeżeli nie chcemy pobrać gotowych okładek z internetu, jest możliwość na AVS stworzenia własnego projektu. Wzornictwo można zaprojektować nie tylko w tylnej i przedniej okładce pokrywy, ale także na samej płycie. Dzięki czemu stworzone przez nas etykiety będą wyglądać jak profesjonalne. Do tworzenia ich można wykorzystać np. własne zdjęcia krajobrazów czy niebanalnych przedmiotów, internetowe impresje, foto-art zawierający jakiś ciekawych motyw lub cokolwiek zapisane na wybranym przez nas rodzaju płyty. Oczywiście mogą to też być okładki albumów ulubionych wykonawców, czego ja jako wieloletni kolekcjoner płyt muzycznych i przeciwnik piractwa medialnego nie popieram i chcę jasno zaznaczyć, że w ten sposób z tego edytora nie korzystam.

Projekt okładki płyty kompaktowej wykonanej na AVS Cover Editor.
Projekt okładki płyty kompaktowej wykonanej na AVS Cover Editor.

Jeśli w danej chwili nie mamy weny, nie ma się co martwić, ponieważ program zawiera kilka ustawień szablonów, więc nie trzeba na to poświęcić czasu, a dołączone szablony są naprawdę dobrze zaprojektowane i można je zmodyfikować, według tytułu płyty CD / DVD lub dowolnego obrazu. Program obsługuje różne typy dysków i kopert. Jest też możliwość z wyprzedzeniem wybrania odpowiedniego rozmiaru opracowywanego projektu. W razie potrzeby jest opcja dodania własnych tekstów, których kształt, kolor i rozmiar samemu określamy. Na AVS jest też możliwość przeniesienia edytowanego obiektu z przodu lub ustawienia go tyłem, dodawania regularnego lub zaokrąglonego tekstu, a także wyboru jednej z 22 zaprogramowanych okładek dostarczonych przez aplikację, jeśli nie chce się personalizować dysku. Kiedy efekt pracy jest zadowalający, można wydrukować okładkę, lub zapisać wykonany projekt na komputerze.

631222

Przy okazji dodam, że importowanie zdjęć do środowiska roboczego odbywa się za pomocą przeglądarki plików lub metody „przeciągnij i upuść”, o ile mają format PNG, JPG, JPEG, BMP, ICO, EMF lub WMF. Dodatkowo można powiększać i oddalać, wybierać rozmiar siatki i jednostkę miary, a także cofnąć lub ponownie wykonać czynności. Natomiast opracowany projekt może zostać zapisany w pliku do dalszych modyfikacji lub eksportowany do formatu BMP, JPG, TGA lub PNG.

Najważniejsze funkcje

Dzięki AVS Cover Editor możemy:

bEEnMKTb
  • łatwo tworzyć etykiety nagrań na płytach CD i DVD
  • tworzyć przednie i tylne okładki do różnych pudełek na płyty
  • wydrukować utworzone etykiety i okładki przy użyciu kilkunastu układów dysków
  • zapisywać utworzone etykiety okładek w pliku obrazu, jeśli nie można ich teraz wydrukować
bEEnMKTh
  • korzystać z różnorodnych zestawów i szablonów jeśli nie chcemy spędzać czasu na samodzielnym rysowaniu

Minusy

Program ma też swoje wady, że wymienię tutaj to, że AVS wymaga dość dużej ilości pamięci procesora i systemu, jest przy tym też wrażliwy na kluczowe obrysy i ruchy myszy. No ale podczas pracy na nim szybko idzie przywyknąć do specyfiki jego działania.

Plusy

Na korzyść AVS działa to, że w programie znajdziemy sporą ilość gotowych szablonów, a także do naszej dyspozycji oddano wiele przydatnych narzędzi, które pozwolą nam na tworzenie różnych etykiet dla płyt lub okładek. Możemy więc w łatwy sposób dodać własny tekst, zmienić dowolny kolor i rozmiar, a także ustawić odcienie na naszych nadrukach. Warto dodać, że AVS Cover Editor jest kompatybilny z niemal wszystkimi drukarkami. A dzięki intuicyjnemu układowi AVS Cover Editor może być obsługiwany przez wszystkich typów użytkowników, nawet początkujących. Tak samo wielką zaletą tego oprogramowania jest bardzo dobra polska wersja językowa.

Podsumowanie

Wymienione przeze mnie zalety czynią z AVS Cover Editor bardzo funkcjonalne i łatwe w obsłudze narzędzie do tworzenia i edycji okładek i nadruków na płyty CD/DVD, które dzięki szerokiemu spectrum możliwości umożliwia wydrukowanie lub zapisanie gotowego projektu w najpopularniejszych formatach graficznych. Reasumując, polecam ten edytor, bo jest najlepszy w swojej klasie i na pewno każdemu kiedyś się przyda.

bEEnMKTi

Zważając na w.w -/+ w skali od 1 do 6 AVS Cover Editor oceniam na 5.

bEEnMKTX