Blog (49)
Komentarze (516)
Recenzje (0)

Xeon? Przecież to do serwerów. Niekoniecznie

@cabisXeon? Przecież to do serwerów. Niekoniecznie23.02.2013 18:25

Od kilku lat w ramach codziennej "prasówki" przeglądam kilka największych polskich portali których główną tematyką jest sprzęt komputerowy. Zauważyłem że kilka z nich co miesiąc przygotowuje konfiguracje zestawów komputerowych które ich zdaniem są najbardziej najbardziej opłacalne w danym przedziale cenowym. Ogólnie rzecz biorąc zwykle zgadzam się z ich wyborem jednak w żadnym z tych zestawów nie pojawia się xeon. Pewnie pomyślicie że to przecież jest oczywiste bo xeony to procesory serwerowe i w zasadzie mógłbym się tu z Wami zgodzić ale są xeony i xeony ;P

W tym wpisie zajmę się tylko tymi które mogą zainteresować przeciętnego zjadacza procesora ;> Czyli CPU na popularny "cywilny" a nie serwerowy Socket 1155, jednak sytuacja jest/była podobna także dla Socket 1156, Socket 1366 czy leciwego już 775. Jeśli chodzi o bezkompromisową podstawkę Socket 2011 to sytuacja wygląda trochę inaczej bo dekstopowe procesory kończą się na sześciordzeniowcach a xeona pod ten socket można kupić nawet o 8 rdzeniach i 16 wątkach. No dobrze ale wróćmy do socket 1155 (w zasadzie poprawna nazwa to LGA 1155 lub Socket H2) czemu w ogóle o tym wspominam i dlaczego uparłem się akurat na te procesory? Powód jest prozaiczny - cena. Cena, jest często niższa niż swojego cywilnego odpowiednika i to oczywiście jest główny powód dla którego o tym wspominam. Xeony dla socket 1155 można podzielić tak jak i "zwykłe" procesory na tą podstawkę na 2 obozy. Mowa tu oczywiście o mikroarchitekturze czyli Xeony serii E3-12xx - Sandy Bridge oraz E3-12xxV2 - Ivy Bridge. Procesory te powinny działać w zasadzie na każdej płycie głównej obsługującej Sandy Bridge i Ivy Bridge. Większość popularnych płyt nawet oficjalnie je obsługuje.

No więc czym te procesory się w końcu różnią od Core i5 i i7 na tę samą podstawkę?

Z punktu widzenia przeciętnego kowalskiego to niczym szczególnym ale posiadają kilka dodatkowych funkcji których nie ma w "cywilnych" procesorach na tę podstawkę, są to:

  • wsparcie dla serwerowych pamięci ECC
  • VT-d - najogólniej mówiąc to bardziej zaawansowana wirtualizacja niż w zwykłych procesorach (VT-x)
  • Trusted Execution Technology (TXT)

Poniżej wybrałem kilka procesorów które moim zdaniem są najbardziej godne uwagi oraz porównałem z ich "zwykłymi" odpowiednikami z zablokowanym mnożnikiem.

452075

Kiedy opłaca się wybrać Xeona?

Xeona najbardziej opłaca się wybrać gdy chcemy kupić i7 z zablokowanym (częściowo) mnożnikiem czyli np. i7-3770, taki E3-1230v2 będzie znacznie tańszy a niewiele mu ustępuje. Główna różnica to brak zintegrowanej grafiki ale to żadna wada w tej kategorii bo przecież kto kupując taki procesor używa zintegrowanej grafiki. W dodatku oba procesory można podkręcić w ograniczonym zakresie mnożnikami turbo, jeśli posiadamy odpowiednią płytę główną. Sytuacja wygląda trochę inaczej jeśli zdecydujemy się na coś tańszego - i5. Tutaj xeony zwykle są trochę droższe niż ich odpowiedniki ale za to posiadają 8MB cache L3 a nie 6MB. Bardzo dobrą opcją jest najtańszy i5 czyli i5-3350P jeśli jednak rozważamy wyższy model to w cenie najdroższych i5 można mieć już wspomnianego Xeona E3-1230v2 czyli funkcjonalność i7 w cenie i5. Jest to opcja warta rozważenia nawet jeśli planowaliśmy i piątkę z odblokowanym mnożnikiem ponieważ różnica w cenie pomiędzy i5-3570K a E3-1230v2 to często tylko kilka, kilkanaście zł a zamiast 4 rdzeni i 4 wątków mamy już 4 rdzenie ale 8 wątków. Pozostaje tylko kwestia tego co bardziej nam się przyda.

SprzętPoradniki
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)