Blog (83)
Komentarze (2k)
Recenzje (1)

Domowy NAS All in One – Cz. 3 Zarządzanie zasobami dyskowymi

@cyrylloDomowy NAS All in One – Cz. 3 Zarządzanie zasobami dyskowymi29.12.2013 22:59

W pierwszym wpisie przestawiłem system OpenMediaValut, który jest systemem przede wszystkim do zastosowań NAS. Dzięki prostemu panelowi możemy zarządzać dyskami, budować macierze dyskowe i udostępniać zasoby dyskowe poprzez protokoły SMB, AFP, NFS oraz iSCSI.

481888

Bez dodania zasobów dyskowych w OMV nie ma co zaczynać. Wszystkie usługi w OMV muszą mieć wskazany zasób dyskowy a nie możemy użyć dysku z zainstalowanym systemem, taka jest ideologia NAS-a w OMV, dlatego zaczniemy od dodania zasobów dyskowych do naszego NAS-a.

W nagraniu zaprezentowałem jak dodawać nowe dyski, tworzyć macierze RAID, przygotowywać systemy plików i udostępniać wybrane katalogi jako udział SMB.

Oczywiście mamy pełną możliwość tworzenia uprawnień z dostępem do zasobów poprzez proste uprawnienia dla użytkowników jak również bardziej zaawansowane listy ACL. Jednak opis tego jest bardziej rozbudowany i zostawię to na później do opisania, gdyż standardowo w domu nie potrzebujemy aż tak rygorystycznych dostępów do zasobów.

Wcześniejsze części:

[item]Domowy NAS All in One – Cz. 1 Wybór sprzętu i systemu [/item][item]Domowy NAS All in One – Cz. 2 Szybki podgląd panelu OMV v0.4 i v0.5 [/item]

OprogramowanieLinuxSerwery
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)