Blog (220)
Komentarze (4k)
Recenzje (1)
@djfoxerWindows Phone i Aero2

Windows Phone i Aero2

21.08.2012 20:27

Ostatnio dużo się pisze o Aero2 - i bardzo dobrze. Darmowy dostęp do internetu poprzez sieć 3G jest wart niejednego wpisu. Z mojej strony chciałbym uzupełnić informacje o to jak, Aero2 współpracuje z urządzeniami z Windows Phone.

Wymagania

Wszystkie urządzenia z Windows Phone mogą korzystać z darmowego internetu z Aero2. Pamiętać należy, że nie każdy smartfon jest w 100% zgodny z wymaganiami Aero2. Otóż modemy 3G HSDPA w słuchawkach "powinny" spełniać normy kategorii 10. lub wyższej. Dlaczego powinny? Otóż jeśli urządzenie nie spełnia tych standardów, wówczas szybkość w danej sieci może spać. Operator zastrzega możliwość powiadomienia takiego klienta o niezgodności jego modemu 3G, a w ostateczności do zablokowania karty. Nigdy nie miało to miejsca, ale nie można wykluczyć, iż gdy ilość kart sim Aero2 będzie się zwiększać, operator zacznie egzekwować powyższe zapisy. Po więcej szczegółów zapraszam do świetnego artykułu: Aero2 – O co chodzi z HSPA kategorii 10?.

Sprawdź zasięg

Zasięg sieci Aero2 powiększa się bardzo szybko. Nie pokrywa on jednakże w pełni naszego kraju. Mapy dostępne na stronie Aero2 są bardzo niedokładne i często wprowadzają w błąd. Najlepszym wyjściem jest sprawdzenie, czy w szukanej okolicy są nadajniki Aero2 oraz czy zasięg pozwoli na użytkowanie darmowego internetu.

W tym celu warto wejść na stronę mapy btsearch. Wystarczy w "Filtr sieci" wybrać "Aero2" oraz zaznaczyć "UMTS 850/900".

Wyszukiwanie nadajników Aero2
Wyszukiwanie nadajników Aero2

Konfiguracja w Windows Phone

Aby móc cieszyć się z Aero2 w Windows Phone nie trzeba wiele robić.

Po włożeniu karty sim Aero2, pierwszym krokiem jest udane się do ustawień sieci: "Ustawienia" - > "sieć komórkowa"

95170
95171

W tym miejscu wybieramy ręcznie sieć Aero2 (może mieć też nazwę 26017) Po chwili Aero2 powinno zostać "zarejestrowane". Nie trzeba się martwić ikoną braku sieci w górnym lewym rogu.

95172
95173

Kolejny krok to dodanie apn. Klikamy na "dodaj apn" i w nowo otwartym oknie w polu "APN" wpisujemy darmowy. Operację potwierdzamy przyciskiem "gotowe". Ostatni krok to włączenie transmisji 3G. Aktywujemy przełącznik "Transmisja danych".

Od tej pory możemy cieszyć się darmowym internetem z Aero2 w Windows Phone. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby udostępnić internet innym. W tym celu należy udać się do: "Ustawienia" - > "dostęp do internetu"

427060

Problemy z połączeniem 3G na Windows Phone? Jeśli zdarzy się, że po aktywowaniu "Transmisja danych", internet nie jest dostępny (może tak być nie tylko w Aero2) - należy ściągnąć odpowiednią aplikację z Marketplace. Każdy z producentów urządzeń, we własnym Marketpalce, udostępnił program do odpowiedniego ustawienia sieci. W zależności od telefonu może nazywać się on: "Sieć", "Ustawienia sieci", czy "Network Setup". Wystarczy uruchomić go, a aplikacja sama dobierze parametry. Niezbędne może być ponowne uruchomienie telefonu.

Testy

Jak sprawdza się Aero2 w działaniu? Deklarowana prędkość to 512 kbit/s dla danych pobieranych i 256kbit/s dla danych wysyłanych jest osiągalna. Testy pokazały, że prędkość zależy często od pory dnia i nie jest stała. Zdążają się czasowe spowolnienia sieci.

Kilka testów wykonanych o rożnych porach dnia:

427065
95176
95177
427069
427070

Miłego surfowania z Aero2.

InternetPoradnikiTelefony
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)