Blog (52)
Komentarze (3.9k)
Recenzje (1)
@DjLeo Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 5 - Active Directory Administrative Center

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy. Część 5 - Active Directory Administrative Center

31.12.2012 00:48, aktualizacja: 01.02.2013 00:08

W tym wpisie, omówię przydatne narzędzie dla każdego administratora, jakim jest Active Directory Administrative Center. Jest to przystawka, która pojawiła się pierwszy raz w Windows Server 2008 R2. Obecna wersja została rozwinięta i wzbogacona o kilka dodatkowych funkcji.

446258

Czym jest Active Directory Administrative Center?

Jest to przydatne narzędzie do zarządzania serwerem. Jego stworzenie, miało na celu przyspieszenie najczęściej wykonywanych czynności przez administratora. Dzięki temu narzędziu, można w łatwy sposób zarządzać czynnościami związanymi z tworzeniem użytkowników i grup oraz nadawaniem im uprawnień. W dodatku zawiera kilka przydatnych funkcji między innymi filtr wyszukiwania.

Jak uruchomić?

Do narzędzia możemy się dostać z menadżera serwera. Wystarczy zaznaczyć nasz serwer, kliknąć prawym klawiszem myszki i wybrać Active Directory Administrative Center.

446263

Interfejs i obsługa.

Interfejs narzędzia jest całkiem przyjazny. Już na pierwszym planie mamy możliwość, globalnej zmiany hasła dla użytkownika. Co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

446266

Obok resetowania hasła, mamy okno z możliwością szybkiego wyszukiwania. Wyszukiwanie działa szybko i co najważniejsze jest pod ręką.

446268

Na samym środku okna, mamy możliwość dokształcić się i poznać wszelkie pytania, dotyczące tego narzędzia.

446270

Z lewej strony mamy menu, w którym po kliknięciu na naszą domenę, wyświetli się nam lista z zawartością naszej domeny.

446272

W prawej części tego samego okna, znajduję się menu z szeregiem opcji, które to właśnie są kwintesencją tego narzędzia. Umożliwiają w bardzo intuicyjny sposób zarządzać grupami i komputerami w naszej domenie, oraz całą resztą funkcji związanych z domenami.

446274

Jedną z różnic, w porównaniu do Active Directory Users and Computers, jest na przykład edycja informacji o użytkowniku. W tym narzędziu mamy wszystko w jednej karcie, przedstawione w ładny i przejrzysty sposób.

Jeżeli chcemy dodać użytkownika..

446277

...to naszym oczom ukażę się pełny arkusz informacji do uzupełnienia. Kompleksowo, wszystko w jednym miejscu.

446279
446280

Nie sposób, nie wspomnieć o ważnym narzędziu jakim jest "Dynamiczna Kontrola Dostępu" (Dynamic Access Control). Jest to funkcja, odpowiadająca za polisy autoryzacyjne w metodzie Claim. Brzmi dość strasznie, jednak w rzeczywistości jest to nic innego, jak zbiór reguł mówiących, w jaki sposób w określonych warunkach, coś ma uzyskać autoryzację lub nie.

446282

Narzędzie to, wydaję się być świetną przystawką do administracji i zarządzania serwerem. Możliwe, że w mniejszej firmie, to narzędzie nie będzie dość często wykorzystywane. Jednak przy większej ilości użytkowników, spełni swoją rolę doskonale.

Zapraszam do pozostałych wpisów.

Windows Server 2012 - Kompendium wiedzy Część 1 - Wstęp, Wymagania sprzętowe, Instalacja Część 2 - Nowy interfejs, Przegląd funkcji, Konfiguracja serwera Część 3 - Active Directory Domain Services, Instalacja, Konfiguracja Część 4 - Active Directory Users and Computers Część 5 - Active Directory Administrative Center Część 6 - Serwer DNS, Konsola DNS, Konfiguracja, Zarządzanie Część 7 - Serwer DHCP, Instalacja, Konfiguracja Część 8 - Zarządzanie serwerem DHCP, DHCP Policy Część 9 - Zarządzanie serwerem DHCP, Konfiguracja klastra DHCP, Split-... Część 10 - Internet Information Services, Instalacja IIS Część 11 - Internet Information Services, Instalacja Active Directory ...

PoradnikiWindowsSerwery
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)