Blog (8)
Komentarze (166)
Recenzje (1)
@EruZabezpieczenie Pendrive'a przed wirusami uruchamianymi automatycznie (3 wybrane programy)

Zabezpieczenie Pendrive'a przed wirusami uruchamianymi automatycznie (3 wybrane programy)

23.12.2012 00:48, aktualizacja: 27.12.2012 22:18

O co właściwie chodzi? Jest to bardzo częsty przypadek przenoszenia infekcji we współczesnym świecie, przykład - sala w której mamy "Programy wspomagania obliczeń inżynierskich" na mojej uczelni, bądź komputery w innych pracowniach są zainfekowane (co prawda nie wszystkie, ale jednak) a co za tym idzie przy każdym podpięciu pendrive'a łapie się infekcję, ale też można natrafić na takie infekcje w wielu innych miejscach.

Jak zabezpieczyć?

Więc co zrobić aby infekcja nie nastąpiła po podłączeniu pamięci do naszego blaszka? No cóż na pewno duża grupa powie coś w stylu

używać antywirusa z aktualnymi bazami sygnatur itd.
jest to jedna z opcji (lecz nie zawsze skuteczna) - druga to wyłączyć autouruchamianie - jest też opcja trzecia, czyli zabezpieczenie pendrive'a aby infekcja, która skopiowała na niego plik wykonywalny (ukryty standardowo dla użytkownika) nie mogła utworzyć pliku autorun.inf który system po podłączeniu wykona (jeżeli użytkownik nie wyłączył autouruchamiania) i uruchomi niebezpieczny plik wykonywalny a co za tym idzie zainfekuje nam system.

Po co uniemożliwić infekcji utworzenie na pamięci pliku autorun.inf skoro niby wystarczy wyłączyć automatyczne uruchamianie? A no po to, że jak np. zapomnimy, że takie coś jest na naszej pamięci a będziemy chcieli podłączyć ją u kogoś kto nie ma wyłączonego autouruchamiania aby nie doszło do infekcji u takiej osoby ;)

Więc jak zabezpieczyć pendrive'a? Otóż są do tego odpowiednie aplikacje - ja skupię się akurat na 3 wybranych przeze mnie (jest ich oczywiście więcej niż te 3 przeze mnie wymienione).

[list]

[item]Protect My Drive[/item]

Interfejs:

444587

Pobieranie

Pobieranie polskiego pliku językowego

Program ma dostępną polską wersję - wystarczy pobrać plik i przenieść do folderu z językami (pokazane na filmiku)

[item]Panda USB Vaccine[/item]

Interfejs:

444593

Pobieranie

[item]BitDefender USB Immunizer[/item]

Interfejs:

99077
99078

Pobieranie

Jak to działa?

Programy te zapobiegają automatycznemu uruchomieniu infekcji poprzez tworzenie pustych plików autorun.inf, których nie da się modyfikować ani usunąć (lub zastąpić) inaczej niż poprzez sformatowanie pamięci przenośnej, więc nawet jak znajdą się na nim jakieś wykonywalne pliki to i tak nie zostaną automatycznie uruchomione ze względu na to, iż nie będzie możliwe dla infekcji stworzenia pliku autorun.inf, który by uruchamiał pliki wykonywalne po podłączeniu pendrive'a.

Działanie aplikacji pokazane na YT:

OprogramowanieBezpieczeństwoWindows
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)