Blog (23)
Komentarze (156)
Recenzje (0)

elementaryOS Luna - już wkrótce Beta

Strona główna@ImagoelementaryOS Luna - już wkrótce Beta
19.07.2012 23:39

Jedna z najlepiej zapowiadających się nowych dystrybucji Linuksa - elementaryOS już wkrótce ma szansę wkroczyć w stadium Beta, a stąd już rzut beretem do wersji stabilnej!

elementaryOS to projekt, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. System, który ma szanse stać się najbardziej spójnym środowiskiem wśród dystrybucji Linuksowych i zagarnąć sporą grupę użytkowników Ubuntu,a kto wie - może nawet Windowsowi (Windows 8 zyskał sobie spore grono hejterów). Nie ma, co ukrywać - wielu użytkowników zarówno Linuksa, jak i innych systemów operacyjnych z wypiekami na twarzy oczekuje premiery Luny.

423990

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jesteśmy bardzo blisko wydania Beta nowej odsłony elementaryOS, co zdaje się potwierdzać poniższy obrazek:

Błędów coraz mniej :)
Błędów coraz mniej :)

Czego nowego możemy spodziewać się w wydaniu Beta?

Pierwsze, co rzuca się w oczy po uruchomieniu aktualnej wersji Luny (daily build), to nowy domyślny styl docka, dopasowany do białych (chociaż chyba bardziej bardzo jasnoszarych) elementów interfejsu elementary. Zastosowano tu większe odstępy między ikonami aplikacji. W mojej opinii dzięki temu zabiegowi pulpit Luny wydaje się być jeszcze "lżejszy".

Nowe szaty Planka
Nowe szaty Planka

Po naciśnięciu magicznej kombinacji klawiszy Super + S ujrzymy przełącznik obszarów roboczych. Na uwagę zasługuje fakt, że aplikacje można przeciągać pomiędzy wirtualnymi pulpitami poprzez przeciąganie ikonek. Ponadto zamknięcie obszaru roboczego powoduje również zamknięcie wszystkich aplikacji w jego obrębie. Poniższy filmik świetnie pokazuje, jak to działa w praktyce:

W panelu ustawień (właśc. Switchboardzie) możemy teraz znaleźć pozycję "Wygląd", która łączy w sobie wtyczki "Plank" oraz "Wallpaper". Wtyczka ta pozwala nam w podstawowym zakresie prosto zmieniać skórki używane przez system, jak również wygląd docka, zestawu ikon oraz naturalnie pozwala nam zmieniać tapetę ;)

Przełącznik pulpitów oraz nowa wtyczka w Switchboardzie
Przełącznik pulpitów oraz nowa wtyczka w Switchboardzie

Bardzo prawdopodobne, że Plank doczeka się "chmurkowych" menu kontekstowych dla aplikacji. Jakiś czas temu można było zainstalować sobie w ramach testów ten ficzer, jednak częściej on nie działał, niż działał. pozostaje nam więc na razie jedynie poniższy screen pochodzący z włoskiego fanbloga elementary (noiaggiorniamo.blogspot.it):

Chmurka
Chmurka

Bonus: GWoffice - sposób na pakiet biurowy w elementary?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, nad którym trwają prace jest stworzenie pakietu biurowego dla elementary. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że tym pakietem biurowym miało by być... Google Docs. GWoffice, bo o tej aplikacji mowa łączy zalety aplikacji desktopowej i usługi sieciowej. Po udanym powiązaniu elementary z naszym kontem Google zyskujemy dostęp do wszystkich naszych i nam udostępnionych dokumentów w ramach Google Docs. Całość działa całkiem przyjemnie. Dokumenty możemy zapisywać lokalnie używając najpopularniejszych formatów. Problematyczna pozostaje na razie kwestia pracy aplikacji w trybie offline.

GWoffice w całej okazałości
Informacje o otwartym pliku
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)