Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Improv - płyta deweloperska od twórców KDE

Strona główna@lucas__Improv - płyta deweloperska od twórców KDE
26.11.2013 01:30

Jakiś czas temu kliku deweloperów KDE podjęło się stworzenia tabletu działającego pod kontrolą Plasma Active. Czas mijał, a z bardzo skąpych informacji o projekcie, udzielanych przez Aarona Seigo na kanale Google +, niewiele dało się wywnioskować.

491977

Dziesięć dni temu na stronie głównej projektu (Make · Play · Live) pojawił się licznik, który dzisiaj zakończył odliczanie. Jego miejsce zastąpiła całkowicie nowa strona projektu na której został zaprezentowany pierwszy "produkt".

Jest nim Improv - całkowicie otwarta (w sensie kodu, jak i możliwości technicznych) płyta deweloperska bazująca na platformie ARM, działająca pod kontrolą systemu Mer

491981

Cechą charakterystyczną, płytki jest jej modułowa budowa. Składa się ona bowiem z 2 elementów.

Karta CPU (CPU card)

Karta CPU czyli pierwszy element zawiera SoC, RAM i pamięć masową (storage). Pełną specyfikację można zobaczyć poniżej:

491985

To co rzuca się w oczy to dwurdzeniowy procesor ARM® Cortex™-A7 działający z taktowaniem 1 Ghz, 1 GB ram, 4 GB pamięci wbudowanej (NAND flash), układ graficzny Mali400MP2.

Obwód drukowany z portami (Feature board)

491988

Kolejnym elementem całego zestawu jest obwód drukowany z umieszczonym na nim różnorodnymi portami: 2 złącza usb (w tym jedno micro OTG), czytnik kart SD, HDMI, ethernet (10/100), SATA, i2c, VGA/TTL i 8 pinów GPIO. Pełną specyfikację można zobaczyć poniżej.

491990

Modułowość pełną parą

Cechą wyróżniającą Improv jest fakt jest, że jest on zgodny ze standardem EOMA68. Oznacza to, że zarówno karty CPU (CPU card) jak i karty z portami (Feature board) można używać osobno, w łatwy sposób je wymieniając. Jak to wygląda w praktyce pokazuje jeden z deweloperów:

Oprogramowanie

491995

Jak już wspominałem wcześniej całość działa pod kontrolą systemu Mer (ten sam, na którym bazuje SailfishOS od Jolla). Systemem uruchamiania jest systemd, napędzany kernelem z serii 3.x. Format paczek instalacyjnych to RPM, a menadżerem pakietów jest zypper. Środowiskiem graficznym jest KDE Plasma ;p w wydaniu desktopowym (Plasma Desktop), jak i dotykowym (Plasma Active). Urządzenie jest kompatybilne z Waylandem. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie aby zainstalować dowolny system wedle uznania. Jak podają twórcy, oprócz Mera testowane były:

bEKiyqif
  • Debian
  • Linaro
  • Android

Cena

Improv można już zamawiać w cenie 75 dolarów + plus przesyłka. Pierwsze egzemplarze dotrą do potencjalnych nabywców w styczniu.

Vivaldi ciągle żywy

492001

Co mnie jednak cieszy najbardziej to fakt, że Vivaldi, tablet z Plasma Active na pokładzie nadal jest w planach. Okazuje się bowiem, iż Improv, zrodził się w trakcie prac nad tabletem, aby ułatwić twórcom testowanie rożnych konfiguracji sprzętowych. Nie pozostaje nic innego jak czekać na więcej informacji, tym bardziej, jak deklarują deweloperzy tablet również ma być zgodny ze standardem EOMA68, co oznacza, że będzie on równie modułowy jak Improv.

bEKiyqil

Więcej informacji:

http://aseigo.blogspot.com/2013/11/introducing-improv.html

http://makeplaylive.com/#/open-hardware/improv

bEKiyqjb