Blog (167)
Komentarze (922)
Recenzje (0)

Wieści z frontu: KDE 4.7.3, Kdenlive 0.8.2, Calligra 2.4 Beta 3

Strona główna@lucas__Wieści z frontu: KDE 4.7.3, Kdenlive 0.8.2, Calligra 2.4 Beta 3
03.11.2011 15:33

Po okresie (nazwijmy go zastoju na blogu) czas na nową porcję informacji ze świata KDE.

KDE 4.7.3

397606

Jak co miesiąc deweloperzy ogłosili wydanie nowej wersji KDE, zawierające przede wszystkim poprawki zauważonych błędów. To wydanie jest o tyle ciekawe, iż skupia się w dużej mierze na Nepomuku, a raczej na poprawkach błędów i wydajności. Nepomuk znany również jako "semantic bloat" jest jedną z głównych rzeczy na którą narzekają zdesperowani użytkownicy kubuntu. Jako, że w oficjalnym ogłoszeniu, nie znajdziemy zbyt wiele informacji dotyczących wprowadzonych zmian, toteż odsyłam na blog jedynego dewelopera, aktywnie wspierającego rozwój semantycznego pulpitu. Warto się zatrzymać dłużej na blogu Sebastiana, oraz co równie istotne dorzucić trochę grosiwa, aby wspomóc pracę nad projektem semantycznego pulpitu. Tym bardziej, że postawa twórcy k3b jest zaiste godna naśladowania (lepiej późno niż wcale). Proszę mi wybaczyć trochę złośliwy ton poprzednich zdań, ale moja opinia o Nepomuku jest raczej znana.

Kdenlive 0.8.2

397609

Kdenlive, jeden z najlepszych edytorów video dostępnych na linuksa doczekał się także aktualizacji. Tutaj również skupiono się głównie na poprawkach wykrytych błędów. Naprawiono ich ponad 140, co więcej cały interfejs programu również powinien działać szybciej i sprawniej. Mimo, iż nowa wersja skupia się głownie na usprawnieniach, użytkowników powinno ucieszyć wprowadzenie opcji automatycznego robienia kopi zapasowych projektu oraz udoskonalone przechwytywanie obrazu z wyjścia HDMI. Po szczegółowe informacje na temat wprowadzonych zmian odsyłam na stronę projektu

bEJLxauv

Calligra 2.4 Beta 3

397612

Twórcy pracujący nad Caligrą, zestawem aplikacji do pracy biurowej oraz programów graficznych, zaprezentowali nową wersję. Wśród istotnych zmian możemy wymienić:

Words procesor tekstu, doczekał się poprawek w obsłudze przypisów oraz numerowania stron

bEJLxauB

Tables arkusz kalkulacyjny, pozwala na lepsze obracanie tekstu w komórkach

Kexi aplikacja bazodanowa, doczekała się lepszego wsparcia dla plików CSV

Plan aplikacja do zarządzania projektami doczekała sie poprawek w module sporządzania planów, jak również poprawiono zapamiętywanie zmian domyślnych ustawień.

Krita program do malowania, doczekał się wielu poprawek błędów oraz poprawionego importu plików RGB

bEJLxauC

Karbon aplikacja do tworzenia grafiki wektorowej, pozwala na lepsza obsługę obrazów w trybie pełnoekranowym.

Ponieważ architektura pakietu pozwala na współdzielenie rożnych funkcji pomiędzy poszczególnymi aplikacjami warto spojrzeć na ogólne poprawki, które objęły cały pakiet:

Poprawki w układzie tekstu;

Odchudzenie pakietu poprzez rezygnację z kilku dużych zależności;

bEJLxauD

Wsparcie dla konwertowania do plików PFF;

Poprawki w obsłudze plików DOCX i PPTX;

Jak podkreślają twórcy obsługa plików docx/xlsx/pptx (import) jest jedną z najlepszych dostępnych wśród darmowych pakietów biurowych. Jako ciekawostkę dodam, że Caligra napędza Nokia Harmattan Office (przeglądarkę plików office) w Noki N9. Finalna wersja pakietu powinna się pojawić pod koniec listopada. Wspomniane tutaj zamiany to efekt prac od ostatniej bety, także ilość nowości, usprawnień jakie znajdziemy w finalnej wersji, będzie dużo większa.

Udostępnij:
bEJLxavr