Blog (17)
Komentarze (805)
Recenzje (0)
@n33troxDiablo II na Windows 8/8.1/10 - jak grać bezproblemowo na nowszych systemach Microsoftu

Diablo II na Windows 8/8.1/10 - jak grać bezproblemowo na nowszych systemach Microsoftu

31.07.2014 13:12, aktualizacja: 12.03.2016 10:55

[img=front]

Wielu z nas pamięta, jak wielkim przebojem była druga część "Diabełka". W produkcję Blizzarda swego czasu zagrywały się miliony podobnie, jak w dodatek "Lord of Destruction". Po dziś dzień serwerów na battle.net jest całkiem sporo, niestety z przykrością muszę stwierdzić, że zaroiło się na nich od wszelkiego rodzaju spam-botów, które skutecznie psują grę. Jednak jeśli nie on-line, zawsze można przyciąć sobie w singla i powspominać stare, dobre czasy :) Wielu graczy uważa, że Diablo III nie zasługuje na miano "Diablo" ze względu na daleko posunięte uproszczenia w gameplayu, które często psują zabawę hardkorom. Misterne układanie strategii rozdzielania punktów atrybutów postaci, jak i umiejętności - dla niektórych kluczowa cecha tejże produkcji - w Diablo III została uproszczona do granic możliwości i zabrała przyjemność płynącą z kombinowania "jak by tu punkty przydzielić" :)

W związku z tym mamy ochotę czasami zagrać w stare, dobre klasyki. Dysponujemy nowym komputerem z wielordzeniowym procesorem, nowoczesną kartą graficzną, gigabajtami pamięci RAM, Windowsem 8 bądź 8.1 i co? I gucio :) Bo Diablo II się "tnie" gorzej, niż Crysis 3 "wymaksowany" do granic możliwości.

525666

Czy można coś z tym zrobić?

Na początku dodam, że problem opisany powyżej najczęściej dotyczy Windows 8 i 8.1, stąd taki tytuł a nie inny. Natrafiłem jednak na głosy twierdzące, jakoby na Windows 7 podobne problemy miały miejsce, aczkolwiek pojawiają się one rzadziej niż na Windows 8. O ile na Windowsie 7 najczęściej wystarczy instalacja nowego patcha, uruchomienie gry jako administrator, bądź ustawienie kompatybilności z Windowsem XP, o tyle na "ósemce" triki te w ogóle nie zdają egzaminu i trzeba szukać innych rozwiązań. Gdyby jednak wszystko powyższe zawiodło, można i na "siódemce" wypróbować metodę, którą opisuję poniżej. Nie zaszkodzi, a może pomóc :)

UWAGA!

Pragnę zaznaczyć, że gra domyślnie pozwala na ustawienie rozdzielczości maksymalnie 800x600 i mój poradnik w żaden sposób tego nie zmienia. Umożliwia on jedynie poprawne działanie gry na Windows 8/8.1, nie podwyższa natomiast rozdzielczości. Są pewne mody/hacki, które dają dostęp do wyższych rozdziałek, jednakże ponieważ wyższa rozdzielczość = więcej widać na ekranie, istnieje ryzyko, że podczas gry na battle.net dostaniemy bana, a tego lepiej uniknąć. Mój poradnik nie ingeruje bezpośrednio w pliki gry i nie słyszałem, żeby ktokolwiek dostał bana używając tej metody. Sam ją sprawdziłem na battle.net i wszystko jest ok.

Po pierwsze...

Skuteczne metody rozwiązania tego problemu, które ja znam są dwie. Pierwsza z nich polega na uruchomieniu gry w trybie okienkowym, czyli do skrótu na pulpicie trzeba w linii komend dopisać "-w". Spowoduje to uruchomienie gry w oknie, ale nadal w rozdzielczości 800x600 (tzn. to okno będzie miało taką rozdzielczość). Zabawa w ten sposób na monitorze Full HD bywa stosunkowo niewygodna (okienko jest stosunkowo niewielkich rozmiarów), więc niekoniecznie bym ją popierał no chyba, że Wam to nie przeszkadza.

Druga metoda - przy czym można ją określić mianem clou tego wpisu - jest nieco bardziej skomplikowana, ale za to umożliwia grę na pełnym ekranie bez lagów i zacięć.

W pierwszej kolejności musimy się zaopatrzyć w Diablo II (z ewentualnym dodatkiem) w najnowszej wersji, tj. 1.13. Jeśli mamy jakąś starą wersję pudełkową pokroju 1.00, istnieje ryzyko, że w ogóle nie będzie się jej dało uruchomić, albo trzeba będzie mocno się nakombinować. Dlatego jeśli posiadamy starą wersję, sugerowałbym założyć konto na Battle.net i tam aktywować naszą grę z pudełka, czyli po prostu przypisać ją do konta/wpisać klucz. Wtedy będziemy mieli możliwość ściągnąć z serwerów battle.net grę w wersji bodajże 1.12, od razu dostosowaną do nowszych systemów operacyjnych. Wprawdzie problem na Windows 8 nadal występuje, ale przynajmniej można już taką wersję bez problemu uruchomić. I na tej właśnie wersji skupia się ten poradnik, ponieważ jest najmniej problemowa. Po instalacji upewniamy się, że mamy połączenie z internetem i uruchamiamy grę. Klikamy w menu głównym przycisk "Battle.net" i czekamy, aż gra się uaktualni do najnowszej możliwej wersji. Następnie możemy utworzyć nową grę single/multi i sprawdzić "jak to działa". Istnieje szansa, że nie zajdzie konieczność przeprowadzania jakichkolwiek modyfikacji, ponieważ gra może działać bez problemu "od strzała". O ile na kartach nVidii i AMD problemy występują stosunkowo często, o tyle sytuacja z układami Intela nie jest dla mnie do końca jasna, być może na nich można grać bez jakichkolwiek komplikacji.

Aby nadać grze płynności, musimy zastosować pewien trik, który spowoduje, że odpalimy grę za pomocą czegoś w stylu emulatora technologii 3dfx Glide. Zapewne "dinozaury" tego portalu wiedzą, co to takiego 3dfx (aż się łezka w oku kręci ;)), a młodzież odsyłam do Wiki. Następuje tutaj "odtworzenie" technologii 3dfx za pomocą OpenGL. A więc do rzeczy.

Wbijamy na stronkę: http://www.svenswrapper.de/english/downloads.html i ściągamy najnowszą wersję Glide Wrappera. Na dzień dzisiejszy jest to 1.4e. Bezpośredni link do pliku TUTAJ. Rozpakowujemy gdzieś nasze archiwum (za pomocą wbudowanego archiwizera bądź czegokolwiek innego - osobiście polecam darmowy 7-zip ), po czym w wypakowanym archiwum znajdujemy plik glide3x.dll. Wg "readme" autora wystarczy ów plik skopiować albo do głównego folderu z grą, albo do C:\Windows\System. Osobiście doradzałbym skopiowanie go do obydwu w/w folderów i dodatkowo jeszcze do C:\Windows\System32 (który to jest bardziej naturalnym miejscem w przypadku Windowsów z serii NT na składowanie tego typu plików). No a przynajmniej ja tak zrobiłem (dla pewności :P) i u mnie działa.

Następnie przechodzimy do folderu głównego z Diablo II i odnajdujemy plik o nazwie D2VidTst.exe. Klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i wybieramy "Właściwości". W nowo otwartym okienku wybieramy kartę "Zgodność", a na samym jej dole klikamy przycisk "Zmień ustawienia dla wszystkich użytkowników". Następnie może wyskoczyć monit UAC, jeśli mamy UAC ustawione na maksymalny poziom ochrony (co polecam uczynić, bo to naprawdę potrafi uratować tyłek od wszelkiego świństwa), który potwierdzamy. Pojawia nam się takie oto okno:

525678

Zaznaczamy w nim "Uruchom ten program w trybie zgodności z:" i z listy wybieramy "System Windows XP (z dodatkiem Service P..." i dalej możemy spekulować, o jaki Service Pack chodzi, ponieważ nijak nie da się tego sprawdzić (brawo Microsoft! - pierwszy raz widzę takiego babola w systemie tej firmy), ale grunt, że działa :P. Zatwierdzamy wszystko, zamykamy.

Ponownie klikamy w/w plik prawym przyciskiem myszy i wybieramy "Uruchom jako administrator". Przez chwilę monitor będzie migał, ujrzycie parę razy pulpit w niepokojąco niskiej rozdzielczości, ale bez strachu - to normalne. Po chwili wszystko wróci do normy i wyskoczy okno z wyborem trybu graficznego. W tym właśnie oknie musicie wybrać tryb 3dfx Glide i zatwierdzić.

To wszystko. Od tej pory gra powinna działać w 60fps non-stop, bez żadnych spowolnień. Może się zdarzyć, że w opcjach graficznych w samej grze pasek "Gamma" będzie ustawiony maksymalnie w prawo. Wówczas wystarczy dokonać ręcznej korekty. Domyślne ustawienia wyglądają tak:

525682

Gdyby się okazało, że pomimo naszych starań Diablo II zachowuje się dziwnie, np. zawiesza się, albo wyskakuje do systemu, istnieje możliwość, że gra "nie lubi" naszego wielordzeniowego procesora. Wówczas sugeruję zastosować programik, który opisałem jakiś czas temu TU.

No to do boju :)

525685

Gdybyście chcieli usunąć kiedyś Glide Wrapper, po rozpakowaniu folderu z nim odnajdujemy i uruchamiamy plik glide-init.exe, po czym wybieramy opcję "std/export" i klikamy "+remove registry-entries". Następnie usuwamy plik glide3x.dll z lokacji, do których go wcześniej skopiowaliśmy, a które zostały wyżej opisane. Uruchamiamy ponownie program D2VidTst.exe w trybie administratora nadal z ustawieniami w/w i tym razem wybieramy inny tryb graficzny.

Miłej gry! :)

//Aktualizacja 26.01.2016 Powyższy poradnik sprawdza się tak samo dobrze na Windowsie 10.

//Aktualizacja 12.03.2016 Blizzard wydał patcha 1.14a (nieprawdopodobne, a jednak!), który dostosowuje grę do nowszych Windowsów i Maców, więc wystarczy zainstalować tego patcha z poziomu gry (klikamy w menu głównym "Battle.net") i już powinno dać się normalnie grać bez kombinowania :)

Gry
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (50)