Blog (17)
Komentarze (805)
Recenzje (0)

Wymuszanie użycia jednego rdzenia CPU

Strona główna@n33troxWymuszanie użycia jednego rdzenia CPU
18.04.2011 13:11

Nowoczesny komputer posiada z reguły wielordzeniowy procesor. Na takim sprzęcie wszystkie nowe gry i programy najczęściej działają bezproblemowo, gdyż pod takowy teraz się je tworzy. Czasami jednak zdarzy się, że mamy ochotę zagrać w jakąś starszą produkcję z epoki "jednordzeniowców". Odpalamy taką grę/program i coś jest nie tak. Aplikacja nam wariuje, gra się wiesza, przyspiesza, zwalnia, generalnie rzecz ujmując: nie działa prawidłowo, ponieważ mamy za dużo rdzeni, a jej przeznaczeniem była maszyna jednordzeniowa. Jednym z przykładów na tego typu problemy jest gra Grand Theft Auto: San Andreas, która potrafi się wyłożyć często i gęsto, gdy się ją uruchomi na wielordzeniowym CPU. W takim wypadku doradza się, żeby wejść w "Menadżer zadań" i ustawić PPM ręcznie koligację na jeden rdzeń. Owszem, można i tak, ale zawsze trzeba to zrobić już po uruchomieniu gry/programu, przechodząc na "Menadżer zadań" za pomocą ALT-TAB. Ponadto czynność tę trzeba powtarzać za każdym razem po uruchomieniu aplikacji, gdyż aplet nie pamięta naszych ustawień na dłużej.

A co zrobić, jeśli np. dana gra/program nie chce się uruchomić w ogóle właśnie przez to, że mamy wielordzeniowy procesor, albo jeśli po prostu nam się nie chce w kółko wchodzić do "Menadżera zadań" i ręcznie przestawiać koligację?

Z pomocą przychodzi nam malutki programik Imagecfg. Pobieramy go STĄD i wypakowujemy zawartość, konkretnie plik imagecfg.exe do folderu

bEDTEfHH
C:\Windows\System32

Zakładam, że macie Windowsa na dysku C:\, jeśli nie, to zmieńcie literkę na adekwatną do Waszej konfiguracji.

Zasadniczo programu można użyć z każdej lokacji na dysku, ale ponieważ jest to program obsługiwany z wiersza polecenia, wrzucenie go do powyższej lokacji spowoduje, że wystarczy wpisanie samego polecenia imagecfg wraz z odpowiednimi parametrami, zamiast całej ścieżki dostępu do tegoż programu, a poza tym będzie on cały czas w systemie i w każdej chwili będzie możliwość skorzystania z niego.

Gdy już programik siedzi w odpowiednim folderze, wciskamy na klawiaturze klawisz "Windows" + R i wpisujemy:

bEDTEfHN
cmd

Otwiera się wiersz poleceń. Załóżmy, że chcę zmodyfikować właśnie plik wykonywalny gry GTA San Andreas (modyfikujemy zawsze pliki *.exe, które służą do uruchamiania gry/programu), a więc muszę się zająć plikiem gta_sa.exe. W tym celu wpisuję następujące polecenia potwierdzając klawiszem "ENTER":

imagecfg -u X:\katalog\z\grą\gta_sa.exe

Powyższe polecenie oznacza plik gta_sa.exe jako jednoprocesorowy. Następnie wpisujemy:

bEDTEfHO
imagecfg -a 0x1 X:\katalog\z\grą\gta_sa.exe

A to polecenie powoduje, że plik gta_sa.exe od tej pory zawsze będzie się uruchamiał korzystając z pierwszego rdzenia naszego procesora i tylko z niego. Zamiast X:\katalog\z\grą\gta_sa.exe wpiszcie oczywiście swoją ścieżkę do gry/programu (a konkretnie do pliku *.exe, uruchamiającego aplikację). Zamykamy wiersz poleceń.

Dzięki powyższym operacjom nie będzie konieczne każdorazowe, ręczne przestawianie koligacji, co zaoszczędzi czas i nierzadko wcale nerwy.

Program Imagecfg nie ogranicza się tylko do ustawiania koligacji. Jego pozostałe możliwości można poznać wpisując w wierszu poleceń:

bEDTEfHP
imagecfg /?

Peace and love \m/

Udostępnij:
bEDTEfID