Blog (62)
Komentarze (4.3k)
Recenzje (0)
@przemo_liHTML5 jeszcze lepszy z WebM! Czy to koniec H.264?

HTML5 jeszcze lepszy z WebM! Czy to koniec H.264?

19.05.2010 22:29, aktualizacja: 20.05.2010 09:29

Google oficjalnie uwolniło VP8. Co więcej wraz z Ogg Vorbis oraz Matroska, będą od teraz tworzyć WebM, standard, który według Google ma ogromne szansę na szerokie przyjęcie się w internecie (oraz na trafienie do specyfikacji HTML5 w znaczniku video ).

Google nie tylko zatroszczył się o VP8, ale również o wsparcie innych zainteresowanych. Dlatego oprócz obsługi w Google Chrome, WebM jest wspierany w Operze i Firefoxie. Co więcej lista firm|organizacji wspierających WebM jest dużo dłuższa i zawiera takie nazwy jak Skype, Nvidia, Qualcomm, Texas Instruments (całą listę znajdziecie tutaj ).

Nadmienię też, że Google może łatwo dodać obsługę WebM do silnika WebKit (o ile już tego nie zrobił), przez co będzie on obsługiwany przez Safari (bo dzieli ono silnik z Chrome) oraz przez Google Frame do IE, dzięki czemu, wszystkie popularniejsze przeglądarki uzyskają wsparcie dla tego standardu.

Dla niewtajemniczonych podam, że VP8 osiąga lepszą kompresję dla tej samej jakości obrazu (czyli będzie miej łącza wykorzystywane dla tekiej samej jakości), Ogg Vorbis jest zdecydowanie lepszy od AAC (odpowiedzialne za dzwięk w H.264), a Matroska to nowoczesny format kontenera (opakowuje dźwięk i obraz), który to wszystko połączy. Google wydał również pełny kod kodeka jak i narzędzia dla developerów.

Najlepsze zostawiłem na koniec. Od dziś wszystkie filmiki wysyłane na YT będą zapisywane właśnie w formacie WebM.

Wolny i otwarty internet zyskał nową perspektywę dzisiaj.

EDIT: Małe porównanie

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (19)