Blog (16)
Komentarze (143)
Recenzje (0)
@slepciuSprawdzamy co kryją zmienne w PHP

Sprawdzamy co kryją zmienne w PHP

15.03.2012 01:01, aktualizacja: 15.03.2012 10:04

Piszemy sobie różne rzeczy w PHP i czasem coś nie działa jak tego byśmy oczekiwali. Co robimy? Szukamy błędu. Często najtrudniejszymi błędami do znalezienia są błędy w algorytmach i logice programu, a nie te w składni. Błędy w nazwach funkcji, brak przecinka czy średnika wyrzuci nam samo PHP - może nie dokładnie, ale wiemy mniej więcej czego szukać. Gorzej, jeśli program działa, tylko wyniki są błędne.

W tym wpisie podam trzy proste i szybkie w zastosowaniu metody szukania błędów w tym co przechowują nasze zmienne w czasie działania skryptu.

Najprościej

Czasami najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Wielu programistów PHP zapomina, że zwykła funkcja (a w zasadzie konstrukcja języka) echo() może świetnie się sprawdzić przy kontroli tego co przechowują zmienne. Wystarczy w kilku kolejnych miejscach wystąpienia danej zmiennej ją wydrukować na ekranie i już wiemy co się dzieje. Oczywiście takie rozwiązanie sprawdzi się tylko w sytuacjach najprostszych, kiedy w zmiennych zapisany jest tekst, albo cyfry.

Więcej informacji, ale mało czytelnie

Ciekawą funkcją dostępna w PHP jest funkcja [code=php]void var_dump(mixed zmienna[, mixed zmienna2[,...mixed zmiennaN]])[/code]

Wysyła ona na wyjście (ekran) informacje o podanych zmiennych. Wyświetla ich typy i wartości. Funkcja daje większe możliwości niż echo(), ponieważ potrafi wyświetlić nie tylko tekst i cyfry, ale również inne typy zmiennych np tablice, obiekty.

Zobaczmy to na przykładzie. Stwórzmy sobie jeden obiekt z jakimiś danymi, jedną tablicę asocjacyjną i drugą tablicę, która przechowuje kilka danych, w tym wcześniejszą tablicę i stworzony obiekt. Oczywiście zakładam, że w rzeczywistości ta tablica jest tworzona dynamicznie przez skrypt, bo tylko wtedy ma sens sprawdzanie co przechowuje.

$towary=array("kapelusz","parasolka","buty");
$praca= new stdClass();
$praca->stanowisko="programista";
$praca->zarobki=25000;
$praca->godzin="40 tygodniowo";
$tab=array(
"imie"=>"Jan",
"nazwisko"=>"Kowalski",
"wiek"=>49,
"towary"=>$towary,
"praca"=>$praca);

Sprawdźmy zatem co przechowuje tablica $tab:

var_dump($tab);

Oto co zobaczymy na ekranie:

array(5) { ["imie"]=> string(3) "Jan" ["nazwisko"]=> string(8) "Kowalski" ["wiek"]=> int(49) ["towary"]=> array(3) { [0]=> string(8) "kapelusz" [1]=> string(9) "parasolka" [2]=> string(4) "buty" } ["praca"]=> object(stdClass)#1 (3) { ["stanowisko"]=> string(11) "programista" ["zarobki"]=> int(25000) ["godzin"]=> string(13) "40 tygodniowo" } }

Mamy tu wszystkie informacje o tablicy, na początku, że składa się z 5 elementów (array(5)). Zawartość tablicy ujmowana jest w klamry (obiektów też). W nawiasach kwadratowych mamy nazwy kluczy a po "=>" widzimy określony typ zmiennej i jej wartość (["imie"]=> string(3) "Jan"). W przypadku obiektów w nawiasie podana jest klasa, a za nawiasem po haszu numer mówiący o tym, który z kolei jest to obiekt tej klasy.

Mamy tu zatem praktycznie wszystkie informacje o zmiennej jakie mogą nam się przydać do analizy kodu w kwestii zawartości zmiennych. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że daje nam pełen obraz i jest dostępne bezpośrednio w PHP. Wadą jest mała czytelność.

Dużo informacji i czytelna forma

Czasem warto sięgnąć po bardziej rozbudowane rozwiązania. W kwestii analizy zawartości zmiennych polecam klasę dBug() autorstwa Kwaku Otchere. Klasa rozpowszechniana jest na licencji GNU General Public License. Możecie ją pobrać z tej strony: http://dbug.ospinto.com/dl/dBug.zip

Dzięki tej klasie możemy zobaczyć co kryją w sobie zmienne w czytelnych (kolorowych) tabelkach. Tak wygląda nasza wcześniejsza tablica:

$tab
$tab

Przyznacie, że taki sposób przedstawienia zmiennej (czy raczej jej zawartości) jest dużo czytelniejszy, a w miarę rozrastania się zawartości ta czytelność zyskuje na wadze. Żeby jeszcze bardziej ułatwić czytanie dużych zbirów danych klasa przy wyświetlaniu dodaje kod JS, który umożliwia nam zwijanie i rozwijanie wierszy poprzez klikanie w ich nazwy:

$tab ze zwiniętym wierszem praca
$tab ze zwiniętym wierszem praca

Poza podstawowymi typami danych klasa potrafi również wyświetlić zawartość zwróconą przez zapytanie do bazy danych oraz zawartość plików XML.

Sposób użycia

Użycie klasy jest banalne. Musimy dodać plik klasy i wywołać ją podając jako argument naszą zmienną:

include_once("sciezka/do/pliku/dBug.php");
new dBug($tab); 

Jeszcze przykład użycia z bazą danych:

$db = mysql_connect('localhost', 'root', 'haslo');
mysql_select_db('nazwabazy');
mysql_query("SET NAMES 'utf8' COLLATE 'utf8_unicode_ci'");
$wynik = mysql_query('select * from slownik_kategoria');
include_once("sciezka/do/pliku/dBug.php");
new ADbug($wynik);

Wynik działania kodu:

Wynik zapytania do bazy danych
Wynik zapytania do bazy danych

To wystarczy, żeby zobaczyć wynik zapytania. Żeby wczytać plik xml, jako pierwszy argument musimy podać ścieżkę do pliku, a jako drugi text "xml" - bez tego ścieżka zostanie potraktowana jako string


include_once("sciezka/do/pliku/dBug.php");
$ciezka = "sciezka/do/pliku/xml/plik.xml"; 
new dBug($ciezka , "xml");

Jest też trzeci argument, przydatny przy dużych zmiennych, który ustawiony na true powoduje, że na wstępie wszystkie wiersze są zwinięte. Drugi argument, gdy jest niepotrzebny, a chcemy podać trzeci, możemy ustawić na pusty ciąg znaków:

new dBug($tab,'',true);

Jeśli używać Firebuga w Firefox'ie, to przy korzystaniu z AJAX'a również w wielu sytuacjach możecie skorzystać z tej klasy, jeśli serwer odeśle w odpowiedzi tabelką z dBug(), to nawet jeśli js wygeneruje błąd, to Firebug'u można obejrzeć w odpowiedzi wygenerowaną tabelkę - choć oczywiście nie zawsze.

Na koniec jeszcze link do dokumentacji, czy bardziej przykładów: http://dbug.ospinto.com/examples.php

Programowanie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)