Blog (50)
Komentarze (1.2k)
Recenzje (0)

LEAP - (nie)pokazuj palcem

@underfaceLEAP - (nie)pokazuj palcem29.05.2012 19:37

Czy możemy znaleźć sposób, by kontrolować komputer w lepszy, bardziej naturalny sposób, bez ograniczeń obecnie dostępnych technologii?

Archaizm

Osobiście uważam, że obecne komputery mają dość archaiczne sterowanie, w dziedzinie myszy oraz klawiatur moim zdaniem nie było żadnej rewolucji praktycznie od początku tych peryferiów. Jedynie co jakiś czas producenci oferują nam nowe możliwości wspomnianego sprzętu, które można określić mianem ewolucji.

Pra pra dziadek ówczesnych gryzoni
Pra pra dziadek ówczesnych gryzoni

Ale to się niebawem zmieni...

I nie chodzi mi o Kinecta, czy inną pałeczkę do sterowania kursorem czy innym narzędziem. Tutaj interakcja będzie zdecydowania bardziej zaawansowana (a przynajmniej tak wyglądają zapewnienia producenta).

Wizja

Jeżeli ktoś oglądał film Stevena Spielberga o nazwie "RAPORT MNIEJSZOŚCI" zapewne kojarzy jak Tom Cruise sterował pewnym interfejsem wykonując gesty dłońmi. Jeżeli ktoś nie zna tego filmu to gorąco polecam, moim zdaniem jeden z lepszych. A scenę o której wspomniałem możecie zobaczyć na poniższym fragmencie filmu.Proponuję rozpocząć oglądanie od 3:35 min [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=KVzJLBb6KiY]

Fajnie co?

LEAP - Światełko w tunelu?

Myślę, że tak. A wy co sądzicie? [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=_d6KuiuteIA]

http://leapmotion.com/
http://leapmotion.com/

Fakty

Z informacji na stronie projektu możemy się dowiedzieć między innymi, że:

  • finalna wersja ma kosztować 69.99$
  • urządzenie jest wielkości iPod'a
  • podłączane za pomocą kabla USB
  • urządzonko tworzy przestrzeń 8m sześciennych
  • wspiera Windows 7/8, Mac OS X oraz Linuxa
  • potrafi odczytywać ruch narzędzi, które trzymamy w dłoni - np. ołówek
http://leapmotion.com/
http://leapmotion.com/

Dodatkowo wg. informacji, które znajdują się na stronie urządzenia możemy wyczytać, że jest to obecnie najbardziej dokładna technologia odczytywania gestów dłoni dostępna na rynku. Potrafi odczytywać gesty z dokładnością do 1/100 milimetra (hmm... jako kogoś trzęsie rękoma to niezły niezły chaos zapanuje na monitorze).

Przyszłość

Osobiście nie jestem wielkim fanem komputerów typu All-in-one, gdzie do sterowania był stosowany m.in. dotyk, po pewnym czasie ekran takiego ponad 20 calowego olbrzyma był zapaskudzony odciskami. Jak zapewne zauważyliście wymiary urządzenia są niewielkie, co sugeruje, iż w przyszłości może będzie montowane w laptopach zamiast touchpada - wizja zapewne odległa ale realna.

Więcej info możecie znaleźć na: http://leapmotion.com/

#UPDATE

Panowie i panie, temat miał być stricte informacyjnym (do czego zachęciło mnie video w serwisie 7rano.com), trochę powęszyłem w google.., i znalazłem kilka ciekawostek.

Producent udostępnili pakiet sdk dla developerów, którzy mogą tworzyć programy wykorzystujące czujnik. Urządzenie będzie dostępne od przyszłego roku, a nie jak wspomniałem w komentarzach, że jesienią obecnego. Z wideo, które znalazłem i zamieszczę je dodatkowo poniżej, zdecydowanie widać, że całość jest raczej gotowym produktem (prawdopodobnie niedługo będą testy - aby sprawdzić wszystko dokładnie przed wypuszczeniem na rynek), na materiałach nie widać opóźnień oraz niedokładności w działaniu. Urządzenie rejestruje gesty w 3D a nie jedynie końcówki palców, czy np. ołówka, dodatkowo bez problemu przeskanuje całą mapę naszej dłoni tworząc wynikowy obraz w 3D.

Zapraszam do głębszych rozważań w komentarzach i obejrzenia dwóch nowych materiałów. [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=9vTI0c56vCc] [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=XXvvCtfSU2s]

Autor: Dariusz Rogóż

Sprzęt
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)