Blog (189)
Komentarze (5.3k)
Recenzje (8)

tablet, czy warto? na przykładzie Samsung Galaxy Tab  7" po  4 miesiącach użytkowania

@xomo_pltablet, czy warto? na przykładzie Samsung Galaxy Tab 7" po 4 miesiącach użytkowania
28.10.2011 17:08

W lipcu kupiłem Samsung Galaxy Tab P1010 a więc model pozbawiony modułu 3G (tylko WIFI), głownie z myślą o zastąpieniu laptopa Sony Vaio 15.5" którego używałem do notowania na studiach. Głównym powodem chęci zastąpienia był fakt, że laptop trzymał na baterii max 2h30-50 minut a to stanowczo za mało. Niestety, nie zawsze mam możliwość podpięcia się pod gniazdko. Do tego matryca musiała być ustawiona na minimalne podświetlenie a wifi wyłączone. Tablet wytrzymuje do ok 10h na baterii przy włączonym wifi, działającym w tle modułem gps i ekranem ustawionym na automatyczne ustawianie jasności ekranu (zwykle ustawia na ok 50% możliwości, co jest jasne i nie oślepiające ).

Do notowania nie potrzeba i3, karty RadeonHD5650 i 4GB RAM oraz Windows 7- moc się marnuje po prostu. Starcza sprzęt zdecydowanie wolniejszy (ale wydajny) ale dłużej pracujący na baterii i poręczniejszy. Długo myślałem czy nie kupić taniego netbooka za ok 800-1000zł z Windows7. Moim zdaniem tablet jest zdecydowanie lepszy do tego rodzaju zastosowań do jakich się używa netbooków a więc: prace biurowe, internet, mini gry etc. Zapytacie pewnie dlaczego(?). Otóż: - żaden netbook nie wytrzyma ok 10h na baterii z wifi działającym (mówię o tym przedziale cenowym). -rozdzielczość: Praktycznie wszystkie netbooki w tej cenie mają po prostu tragicznie niską rodzielczość, interfejs systemu zajmuje dużą część i tak małego ekranu. -Windows7: największa bolączka netbooków moim zdaniem: - niepraktyczny interfejs zajmujący dużą część ekranu, bez aero glass do tego okropnie wygląda - system żre baterię robiąc jakieś "zadania w tle", ładując nie potrzebne niczemu usługi.

natomiast tablet: + bateria ok 10h i więcej nawet + wyższa rozdzielczość +wygodniejsza obsługa dzięki dostosowanemu interfejsowi +bezgłośna praca za sprawą braku wentylatorów + czytelna i wygodna klawiatura ekranowa, za życzenie można dokupić klawiaturę w formie docka na tablet lub podłączyć jakąkolwiek przez bluetooth + darmowy edytor dokumentów office w najnowszym formacie z podpowiedziami słów

Osobiście lubię pisać na ekranie dotykowym. Z początku rozważałem kupno stacji dokującej z klawiaturą ale zrezygnowałem z niej gdyż ekranowa klawiatura jest wygodna oraz wyświetla podpowiedzi słów więc nie trzeba pisać całych słów, wystarczy tylko początek a tablet podpowie resztę.

Wifi: Przeglądanie stron na 7" ekranie jest wygodne, tablet możemy trzymać jedną ręką, urządzenie nie jest ciężkie więc możemy je trzymać "w powietrzu". Strony można łatwo powiększać, wystarczy przejechać 2ma palcami w przeciwne strony po ekranie. Standardowa przeglądarka Androida nie jest jakaś super ale po wgraniu opery mobile możemy komfortowo przeglądać internet. Oczywiście obsługa Flasha jest. Do youtub'a mamy osobny program ale filmy też działają w przeglądarce.

Dzięki wbudowanemu klientowi poczty gmail możemy szybko wysłać komuś np dokument z notatkami w załączniku, wystarczy tylko wybrać z menu opcję wyślij a następnie przez "Gmail", wpisać adres odbiorcy i tyle...

Aplikacje: za sprawą Android Marketu możemy praktycznie bez ograniczeń rozbudowywać możliwości naszego sprzętu. Instalacja programu odbywa się w tle a do jej wykonania wystarczy tylko kilka kliknięć. Przed instalacją jesteśmy informowani o tym czego program potrzebuje do działania. W markecie do dyspozycji mam tysiące gier, programów zarówno darowych jak i płatnych.

Multimedia: tablet posiada aparat oraz możliwość nagrywania filmów. Filmy/zdjęcia są dobrej jakości a 7" ekran pozwala na komfortowe przeglądanie tychże.

Krótkie podsumowanie: Osobiście uważam, że warto zakupić tablet, choć więcej niż 1800 bym nie dał :) Otrzymujemy wygodne urządenie za ceną niewiele wyższą/podobną netbookom natomiast o wiele lepsze i barsziej pasujące do swojej roli.

To by było na tyle, w dzisiejszym poście. Zapraszam do komentowania i zadawania pytań odnośnie tabletów.

Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)