AMD Ryzen Pro: profesjonalizm na slajdach nie zastąpi zintegrowanego GPU

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Uzbrojone w rdzenie Zen AMD coraz bardziej poszerza swoją ofertę. Po procesorach Ryzen, Ryzen Threadripper i Epyc przyszedł czas na Ryzeny Pro – procesory, które w założeniu miałyby rywalizować z przeznaczonymi raczej dla firm, wyposażonymi w technologię vPro procesorami Intela. Przedstawione modele Pro dość dobrze odpowiadają konsumenckim Ryzenom, nie ma tu żadnych prób ograniczania możliwości czipów z powodów marketingowych, wydawałoby się więc, że i na tym rynku czerwoni będą mogli powalczyć z Intelem. Sęk w tym, że cała linia Pro cierpi na jeden poważny brak, który może wykluczyć ją z tych właśnie zastosowań w biznesie.

Linia produktowa powinna być zrozumiała dla każdego: Ryzen 7 Pro to odpowiednik Core i7, Ryzen 5 Pro to oczywiście Core i5, zaś Ryzen 3 Pro obejmuje zarówno zakres Core i3 jak i procesorów Pentium. Flagowy model, Ryzen 7 Pro 1700 niewiele się różni od konsumenckiego Ryzena 7 1700 – 8 rdzeni, 16 wątków, taktowanie do 3,7 GHz. Nie jest źle, biorąc pod uwagę, że konkurencyjny czip Intela z tego segmentu oferuje 4 rdzenie i 8 wątków, a co za tym idzie, podobno o 62% mniejszą wydajność w wielowątkowych obciążeniach niż procesor AMD.

AMD chciałoby jednak, byśmy przewagę jego procesorów dostrzegli na dole listy produktów, wśród Ryzenów 3 Pro. 4 rdzenie i 4 wątki, do tego tryb turbo, w cenie, za którą Intel oferuje dwurdzeniowe, czterowątkowe Core i3. Nie liczba rdzeni jest jednak główną różnicą, a te mechanizmy zarządzające vPro. Są one nieobecne w modelach i3. Jeśli ktoś chce komputer „dla sekretarki” z tą technologią, to musi kupić co najmniej Core i5.

Ale zaraz, co takiego profesjonalnego jest w Ryzenie 3 (oraz oczywiście 5 i 7) Pro? Z przedstawionych slajdów możemy się dowiedzieć, że ten procesor jest „bezpieczny” – bliżej nieokreślone AMD Secure Technologies ma chronić przed nowymi zagrożeniami, wspiera Secure Boot i inne mechanizmy zabezpieczeń Windows 10 Enterprise, oferuje sprzętowe szyfrowanie pamięci za pomocą AES 128-bit, i co chyba najistotniejsze, ma zintegrowaną z firmware obsługę Trusted Platform Module 2.0.

Sęk w tym, że nie wiadomo, co z tego miałoby być Pro, skoro „zwykłe” Ryzeny też wspierają TPM 2.0, są kompatybilne z Secure Bootem, pozwalają też najwyraźniej na sprzętowe szyfrowanie RAM – przynajmniej UEFI/BIOS wielu płyt głównych pozwala na włączenie tej funkcji.

Z przesłanych nam później informacji wynika, że tym istotnym dodatkiem w Ryzenie Pro będzie mechanizm zdalnego zarządzania DASH (Desktop and Mobile Architecture for System Hardware), rozwijany przez niezależne konsorcjum branżowe DMTF. Zależy ono jednak w dużym stopniu od wsparcia producentów sprzętu – płyt głównych – nie ma ono własnej technologii sieciowej. Na szczęście przynajmniej od strony Windowsa wszystko jest domknięte, AMD oferuje wtyczki DASH-a do System Center Configuration Manager.

Poważnym problemem będzie jednak brak zintegrowanego GPU. Od wielu lat wszystkie procesory Core mają w sobie iGPU, układ graficzny, który wystarcza w zdecydowanej większości biurowych zastosowań. Jedyny powód, dla którego komputer do firmy miałby mieć dziś niezależną kartę graficzną, to konieczność korzystania np. z programów CAD – a z nich przecież zwykła sekretarka nie korzysta.

W wypadku adresowanego do składających własne komputery entuzjastów, brak iGPU w Ryzenie nie był odczuwalny – i tak każdy, kto chciał grać, sięgał po GeForce czy Radeona. W wypadku biurowych pecetów na Ryzenie Pro brak iGPU oznacza jednak wzrost ceny, rozmiarów i energochłonności całych konstrukcji, które będą musiały zostać dodatkowo wyposażone np. w jakieś GeForce 1030.

Tak naprawdę więc Ryzena Pro ratuje tylko to, czego nie ma w krzemie. AMD obiecuje trzyletnią gwarancję i zapewnia, że będzie produkować te modele przez co najmniej 24 miesiące, tak by ułatwić firmom standaryzację pewnych konfiguracji sprzętowych.

© dobreprogramy