reklama

AMD Ryzen Threadripper: 64 pasma PCIe 3.0 i otwarte żarty z Intela

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Ciekawe czasy nastały w branży mikroprocesorowej – zaraz po tym, gdy Intel ogłosił wprowadzenie na rynek układów Kaby Lake-X i Skylake-X z monstrualnym 18-rdzeniowym Core i9-7980XE na czele, AMD podbija poprzeczkę i uderza w najczulszy punkt Intela. Zapowiedziane na targach Computex 2017 procesory Ryzen Threadripper na pewno będą bezkonkurencyjne pod jednym względem: liczby oferowanych pasm PCIe 3.0, które przez Intela zawsze były wydzielane bardzo oszczędnie, w ramach strategii sztucznej segmentacji rynku.

Pierwszy raz o procesorze Ryzen Threadripper wspomniano podczas Financial Analyst Day: przygotowywany na rynek ultra-premium/high end desktop, sprzętu dla profesjonalistów i entuzjastów, miał zaoferować do 16 rdzeni taktowanych 3,1-3,6 GHz i TDP nie przekraczającym 150 W. Do tego oczywiście czterokanałowy kontroler pamięci DDR4 – Threadripper wyglądał na idealny produkt dla montażystów wideo czy programujących w Javie.

Teraz jednak okazuje się, że może to być też sprzęt dla najbardziej wymagających graczy. Podczas konferencji prasowej AMD potwierdziło, że Threadripper będzie w praktyce połówką ogromnego, dwukostkowego, 32-rdzeniowego układu Epyc, a co najważniejsze, zaoferuje aż 64 pasma PCIe 3.0, wszystkie dostępne we wszystkich modelach Threadrippera.

Co prawda, nie ze wszystkimi będziemy mogli zrobić wszystko co zechcemy, podzielono magistralę na 60 pasm dla użytkownika, bezpośrednio do slotów PCIe i M.2 oraz cztery pasma do czipsetu, po których pójdą podstawowe funkcje I/O, kontroler USB itp.

To niesamowita wiadomość: najmocniejszy z procesorów Skylake-X, dla którego ujawniono wszystkie dane, tj. Core i9-7900X, oferuje 44 pasma PCIe 3.0. Słabszym modelom liczbę tę znacząco ograniczono – i7-7800X i i7-7820X mają 28 pasm, zaś i5-7640X i i7-7740X już tylko po 16 pasm. W tej sytuacji nawet najsłabsze i najtańsze modele Threadrippera będą mogły obsłużyć np. trzy karty graficzne PCIe 3.0 x16, czyniąc z platformy AMD najlepsze rozwiązanie dla wszystkich tych, którym potrzeba wielu GPU z pełną przepustowością, na przykład w projektowaniu światów wirtualnej rzeczywistości.

Równie interesująco zapowiada się Epyc, czip mający zrewolucjonizować serwery: na jednym gniazdku dostajemy de facto dwa procesory, o wydajności mającej o 50% przekraczać wydajność dwugniazdkowych rozwiązań Intela i znacznie mniejszym zużyciu energii. Do tego oczywiście 32 rdzenie, 64 wątki, 128 pasm PCIe 3.0 – to może być wielki powrót AMD na rynek znacznie przecież dziś bardziej lukratywny niż desktopy.

Na koniec ciekawostka: nowy czipset AMD, wspierający Ryzeny Threadripper, nazywać się będzie X399. Niezły dowcip, biorąc pod uwagę to, że czipset pod Skylake-X to X299. Niech teraz dział marketingu Intela tłumaczy klientom, że X299 jest lepsze od X399.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama