r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

AMD Ryzen Threadripper: 64 pasma PCIe 3.0 i otwarte żarty z Intela

Strona główna AktualnościSPRZĘT

Ciekawe czasy nastały w branży mikroprocesorowej – zaraz po tym, gdy Intel ogłosił wprowadzenie na rynek układów Kaby Lake-X i Skylake-X z monstrualnym 18-rdzeniowym Core i9-7980XE na czele, AMD podbija poprzeczkę i uderza w najczulszy punkt Intela. Zapowiedziane na targach Computex 2017 procesory Ryzen Threadripper na pewno będą bezkonkurencyjne pod jednym względem: liczby oferowanych pasm PCIe 3.0, które przez Intela zawsze były wydzielane bardzo oszczędnie, w ramach strategii sztucznej segmentacji rynku.

Pierwszy raz o procesorze Ryzen Threadripper wspomniano podczas Financial Analyst Day: przygotowywany na rynek ultra-premium/high end desktop, sprzętu dla profesjonalistów i entuzjastów, miał zaoferować do 16 rdzeni taktowanych 3,1-3,6 GHz i TDP nie przekraczającym 150 W. Do tego oczywiście czterokanałowy kontroler pamięci DDR4 – Threadripper wyglądał na idealny produkt dla montażystów wideo czy programujących w Javie.

Teraz jednak okazuje się, że może to być też sprzęt dla najbardziej wymagających graczy. Podczas konferencji prasowej AMD potwierdziło, że Threadripper będzie w praktyce połówką ogromnego, dwukostkowego, 32-rdzeniowego układu Epyc, a co najważniejsze, zaoferuje aż 64 pasma PCIe 3.0, wszystkie dostępne we wszystkich modelach Threadrippera.

r   e   k   l   a   m   a

Co prawda, nie ze wszystkimi będziemy mogli zrobić wszystko co zechcemy, podzielono magistralę na 60 pasm dla użytkownika, bezpośrednio do slotów PCIe i M.2 oraz cztery pasma do czipsetu, po których pójdą podstawowe funkcje I/O, kontroler USB itp.

To niesamowita wiadomość: najmocniejszy z procesorów Skylake-X, dla którego ujawniono wszystkie dane, tj. Core i9-7900X, oferuje 44 pasma PCIe 3.0. Słabszym modelom liczbę tę znacząco ograniczono – i7-7800X i i7-7820X mają 28 pasm, zaś i5-7640X i i7-7740X już tylko po 16 pasm. W tej sytuacji nawet najsłabsze i najtańsze modele Threadrippera będą mogły obsłużyć np. trzy karty graficzne PCIe 3.0 x16, czyniąc z platformy AMD najlepsze rozwiązanie dla wszystkich tych, którym potrzeba wielu GPU z pełną przepustowością, na przykład w projektowaniu światów wirtualnej rzeczywistości.

Równie interesująco zapowiada się Epyc, czip mający zrewolucjonizować serwery: na jednym gniazdku dostajemy de facto dwa procesory, o wydajności mającej o 50% przekraczać wydajność dwugniazdkowych rozwiązań Intela i znacznie mniejszym zużyciu energii. Do tego oczywiście 32 rdzenie, 64 wątki, 128 pasm PCIe 3.0 – to może być wielki powrót AMD na rynek znacznie przecież dziś bardziej lukratywny niż desktopy.

Na koniec ciekawostka: nowy czipset AMD, wspierający Ryzeny Threadripper, nazywać się będzie X399. Niezły dowcip, biorąc pod uwagę to, że czipset pod Skylake-X to X299. Niech teraz dział marketingu Intela tłumaczy klientom, że X299 jest lepsze od X399.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.