AMD Ryzen Threadripper – by rozszarpać topowe czipy Intela na strzępy?

AMD Ryzen Threadripper – by rozszarpać topowe czipy Intela na strzępy?

18.05.2017 14:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Procesory Core i9 z serii Skylake-X, mają wejść na rynek izrobić porządek z tymi wielordzeniowymi, niedrogimi Ryzenami,którymi po raz pierwszy od lat AMD ośmieliło się rzucić wyzwanieIntelowi. Czy jednak 12 rdzeni w i9-7920Xwystarczy na zapowiedzianego właśnie przez AMD Ryzena Threadripper?Wygląda na to, że ten rok w branży mikroprocesorów będzie rokiemwyścigu na wincyj rdzeniuf.

Zapowiedziany na lato tego roku Ryzen Threadripper nie jest poprostu kolejnym z Ryzenów, który moglibyśmy włożyć do gniazdkaAM4. Będziemy potrzebowali do niego nowej płyty głównej. Towyraźnie sprzęt z półki stacjiroboczych (choć samo AMD mówi raczej o ultra-premium czyteż HEDT – High End Desktop).

Threadripper to czip nawet z 16rdzeniami (i 32 wątkami), z czterokanałowym kontrolerem pamięci,taktowany zegarem bazowym przynajmniej 3,1 GHz, z turbo 3,6 GHz, awszystko to przy parametrze TDP nie przekraczającym 150 watów – ato dzięki technologii SenseMi, która tak dobrze na „zwykłych”Ryzenach pozwoliła ograniczyć zużycie energii i emisję ciepła.

Obraz

O cenach oczywiście nic jeszczenie powiedziano, ale spodziewamy się, że i tym razem czerwonizechcą zestresować niebieskich. Rynek użytkowników 16-rdzeniowychprocesorów nie jest duży, można sobie pozwolić na niewielką nanim marżę, traktując taki flagowy produkt jako inwestycję wbudowanie wizerunku.

Oczywiście takie procesory nieuzyskają najlepszych wyników w benchmarkach dla graczy, wobciążeniach gdzie liczy się wydajność jednego rdzenia, ale zperspektywy np. programisty oprogramowania serwerowego, którypracuje z kilkoma maszynami wirtualnymi, „ciężkim” IDE ibazodanowym systemem, rdzeni nigdy za wiele.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (100)