Adobe ogłasza nową politykę bezpieczeństwa

Strona główna Aktualności

O autorze

Adobe ogłosiło kilka inicjatyw, które mają spowodować, że firmowe oprogramowanie będzie bezpieczniejsze.

Firma była ostatnio mocno krytykowana w związku z dziurami w Readerze i Acrobacie. W związku z tym podjęto decyzję zintensyfikowaniu działań na trzech obszarach. Pierwszy z nich to poprawienie kodu gotowych programów. Od lat Adobe ma dobre procedury dotyczące przygotowywania nowych wersji. Teraz chce też zwrócić większą uwagę na to, co już znajduje się na rynku. Firma ma zamiar przeprowadzać więcej testów i nie tylko reagować na pojawiające się problemy, ale również udoskonalać kod tylko po to, by był bardziej odporny na ewentualne ataki.

Drugi z kroków to usprawnienie procedur odpowiadania na zagrożenia. Przedsiębiorstwo chce szybciej reagować na odkrycia istotnych luk oraz lepiej informować klientów oraz użytkowników końcowych, o tym, jak powinni zabezpieczać się w przypadku wystąpienie luk typu zero-day.

W końcu trzeci pomysł koncernu to wprowadzenie własnego Patch Tuesday. Wzorem Microsoftu Adobe chce nie tylko regularnie co miesiąc publikować poprawki. ale udostępniać je w tym samym dniu, czyli w drugi wtorek każdego miesiąca. Pierwszy Patch Tuesday będzie miał miejsce najbliższego lata. Wybranie tego samego dnia, co Microsoft, jest logicznym krokiem, mającym na celu ułatwienie życia klientom korporacyjnym. W tym dniu i tak są przygotowani na pojawienie się łatek.

Niewykluczone, że w ślady Adobe pójdą w przyszłości i inne firmy - sporadyczne Patch Tuesday zdarzały się w przeszłości - i publikacja łat w drugi wtorek miesiąca będzie czymś powszechnym w przemyśle oprogramowania.

© dobreprogramy