Adobe Lightroom CC w pełni kontroluje mgłę

Adobe Lightroom CC w pełni kontroluje mgłę

Adobe Lightroom CC w pełni kontroluje mgłę
16.06.2015 22:39, aktualizacja: 16.06.2015 22:53

Choć brzmi to nieprawdopodobnie, Adobe Lightroom CC 2015 poszedł w ślady PhotoLine. W cyfrowej ciemni firmy Adobe, a także we wtyczce Camera Raw dla Photoshopa, pojawił się mechanizm rozwiewający mgłę ze zdjęć.

Moduł Dehaze znajdziemy w panelu z efektami, tuż pod winietą i ziarnem. Tu jednak nie musimy pobierać ze zdjęcia barwy dymu czy mgły – program znajduje ją sam. Wystarczy przesunąć suwak w prawo, by zdjęcie natychmiast stało się wyraźniejsze, a barwy bardziej intensywne. Co ważne, można samodzielnie zdecydować, do jakiego stopnia usuwamy mgłę, by efekt był imponujący, ale wciąż naturalny. Zanim do tego przystąpimy, warto wyregulować balans bieli zdjęć.

Obraz
Obraz

Efekt Dehaze pozwala nie tylko usunąć mgłę, ale także nieco jej dodać do zdjęć. Wystarczy przesunąć suwak efektu w lewo. Zabarwienie mgły można zmienić na przykład barwiąc światła i cienie osobno (Split toning). Efekty są bardzo ciekawe i warto spróbować, zwłaszcza na zdjęciach krajobrazów i miast. Na tych samych plikach, co testowany przez nas w maju PhotoLine, Lightroom dał lepsze efekty i działa zauważalnie szybciej.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Ponadto lokalne dostosowania (nakładane z gradientami) zyskały możliwość regulacji punktu bieli i punktu czerni, co pozwala zmienić kontrast na maskowanym fragmencie zdjęcia. Nie zabrakło możliwości odczytywania RAW-ów z nowych aparatów cyfrowych, których listę znajdziecie na blogu Adobe. Pozostałe nowości w Lightroomie dotyczą przede wszystkim wersji mobilnej. Aplikacja dla systemu iOS wzbogaciła się o lepszą kontrolę barw, winiety i podział na światła i cienie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)