Firefox 69 będzie końcem Adobe Flasha i NPAPI

Firefox 69 będzie końcem Adobe Flasha i NPAPI

Źródło: Depositphotos
Źródło: Depositphotos
Piotr Urbaniak
12.01.2019 21:47, aktualizacja: 12.01.2019 21:59

Mozilla, według wpisu w bazie znanych błędów, w Firefoksie 69 chce domyślnie wyłączyć wtyczkę Adobe Flash. Zanosi się tym samym na ostateczny koniec NPAPI.

Adobe Flash Player jest ostatnim pluginem NPAPI, jaki wspiera obecnie Firefox. Obsługę Javy i Silverlighta porzucono w wydaniu numer 52. Wyjątek stanowi kompilacja ESR, która charakteryzuje się długoterminowym wsparciem, kosztem braku nowych funkcji. Dla odniesienia, Google całkowicie wyrzuciło NPAPI z Chrome'a już w roku 2015.

Twórcy Firefoksa wprawdzie kilkukrotnie rozważali różne alternatywy dla Adobe Flasha, np. Shumway, a nawet używany przez Google'a Pepper Flash, ale ich wdrożenie nigdy nie doszło do skutku. Teraz zmiana jest koniecznością, bo na 2020 r. samo Adobe zapowiedziało porzucenie rozszerzenia.

Koniec Adobe Flasha w Firefoksie – kiedy?

Oficjalnie zmiana ma wejść w życie 3 września br., który to jest przewidywaną datą debiutu Firefoksa 69. Niemniej już w ciągu najbliższych tygodni w przeglądarce pojawią się ostrzeżenia, dotyczące wykorzystania technologii Adobe Flash. Kiedy zaś wtyczka zostanie wyłączona, przeglądarka przestanie sugerować włącznie jej na kompatybilnych stronach.

Potem jeszcze przez krótki okres użytkownicy będą mogli aktywować ją na własną rękę, by w roku 2020 Adobe Flasha wspierał jedynie Firefox ESR, ale to też tylko do czasu, gdy skończą się łatki bezpieczeństwa. Finalnie zarówno Adobe Flash, jak i NPAPI przejdą do historii.

Programy

Aktualizacje
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (148)