Affinity Designer 1.9.2.1035

Strona główna Windows Grafika Tworzenie i edycja grafiki wektorowej
Pobierz program
zabezpiecz pobieranie

Affinity Designer to program tworzenia grafiki wektorowej, przygotowany specjalnie dla projektantów. Program w pewnym stopniu radzi sobie z otwieraniem plików Photoshopa, Illustratora oraz PDF-ów do edycji.

Narzędzia dostępne w Affinity Designerze nie różnią się znacząco od tego, co znajdziemy w innych programach do grafiki wektorowej. W zasobniku znajduje się narzędzie do zaznaczania węzłów, klasyczne pióro i ołówek, wypełnienie gradientem, ustawienia przezroczystości, narzędzia do wprowadzania tekstu oraz umieszczania tekstu na krzywych, przycinanie, narzędzie sterujące łukami oraz prowadnice. Narzędzia uzupełnia kolekcja gotowych kształtów, na których można wykonywać operacje Boole'a.

Po stronie narzędzi rastrowych znajdziemy pędzel i gumkę, a także narzędzia zaznaczania (w tym lasso i malowanie zaznaczenia), rozmazywanie, wyostrzanie, rozmywanie, wypalanie i rozjaśnianie barw. Ciekawostką jest narzędzie „Pixel Brush”, którym można malować w kształtach wektorowych, ale nie tracić przy tym możliwości dalszej edycji ścieżek. Innym ciekawym narzędziem, którego nie znajdziemy w innych programach, jest wektorowy pędzel, który wykorzystuje krzywe do nanoszenia śladów imitujących naturalne narzędzia do malowania, jednocześnie pozostawiając możliwość modyfikacji.

Affinity Designer jest w stanie zapisywać i odczytywać pliki w wielu formatach rastrowych i wektorowych, w tym częściowo także pliki Photoshopa i Illustratora. Można w nim pracować w przestrzeniach RGB, CMYK, LAB i w skali szarości, przy czym zarządzanie barwami wykorzystuje głębię 16 bitów na kanał. Przy zapisywaniu można każdą warstwę eksportować do osobnego pliku, a pliki można umieszczać jako obiekty w innych plikach – w tym przypadku zmiany wprowadzone w źródłowych materiałach będą na bieżąco aktualizowane w innych projektach.

Affinity Designer jest w fazie testowej i może sprawiać problemy.

© dobreprogramy

Recenzje użytkowników

Cena, interfejs i jego klarowność
wolny
ocena użytkownika
29.02.2020 15:38 • Recenzja do wersji 1.7.0

Obecnie mam wersję 1.8 zarówno Affinity Designer jak i Photo oraz Publisher.
Program wykorzystuję do projektowania elementów graficznych gdzie Illustrator jest przerostem formy nad treścią. I o ile w większości prac wystarczyłby mi Affinity Designer tak niestety natrafiam na gigantyczny problem. A mianowicie wydajność. Program jest absurdalnie wolny. Dodanie jakiegoś efektu w postaci cienia, czy bardziej skomplikowanych kształtów owocuje potwornym spowolnieniem. Przesunięcie elementów z punktu A do punktu B to istna katorga. Nie rozumiem tego problemu zważywszy, że są to obiekty wektorowe.


To samo dzieje się w Affinity Photo gdzie dodanie jakichkolwiek efektów typu blur powoduje mocne spowolnienie programu. Coś czuję, że silnik jaki napędza te programy ma spory problem z wydajnością.
O wiele bardziej skomplikowane elementy nie mają problemu z działaniem na Illustratorze. To samo z Photoshopem gdzie niejednokrotnie otwieram po 20-30 rawów na raz, Affinity Photo przy takiej ilości by eksplodował.

Gdyby nie te problemy to z przyjemnością pracowałoby mi się na obydwu mimo, że mają jeszcze sporo ograniczeń.

Daję 3 gwiazdki z powodu problemów z wydajnością.

Tani i funkcjonalny. Ładny interface.
Za tę cenę - nie widzę.
ocena użytkownika
23.02.2017 22:22 • Recenzja do wersji 1.5.3

Poprawka - węzły ostre mają punkty kontrolne : ) Łatwo je wywołać.