Android 8.1 Oreo automatycznie usunie dane nieużywanych aplikacji

Strona główna Aktualności

O autorze

Android 8.1 Oreo nie będzie wyłącznie zbiorem poprawek. Nowa wersja przyniesie kilka wartych uwagi nowości, w tym wyłapywanie i ujarzmianie aplikacji drenujących akumulator. Dostanie się także nieużywanym aplikacjom, których rozmiar zostanie zredukowany, by zaoszczędzić miejsce.

W topowych, drogich smartfonach wolnej przestrzeni na dane raczej nie powinno zabraknąć. W przypadku urządzeń ze średniej półki oraz tych tanich, sytuacja wygląda już gorzej. Google postanowiło rozwiązań ten problem w Androidzie 8.1.

Nowa wersja Androida przyniesie funkcję automatycznego usuwania pamięci podręcznej w aplikacjach. Rozpoznawane będą aplikacje, które nie są często używane i sięgamy do nich sporadycznie. Jeśli na smartfonie zacznie brakować wolnego miejsca, a aplikacja nie była uruchamiana przez określony, dłuższy okres, to system odpowiednio ją oznaczy i zdecyduje o zredukowaniu rozmiaru.

Nowa funkcja może przyczynić się do uwolnienia pewnej części zajętej pamięci, ale nie jest rozwiązaniem mogącym odczuwalnie wpłynąć na dostępną przestrzeń w tańszych smartfonach. Aplikacje aktywne wciąż będą zajmować tyle samo, a najpewniej tylko kilka nieużywanych apek zostanie potraktowana nowym mechanizmem redukcji rozmiarów.

© dobreprogramy
s