Android 8.1 na Pixelach i Nexusach: czas na piękne zdjęcia z Visual Core

Strona główna Aktualności

O autorze

W ciągu najbliższych kilkunastu godzin użytkownicy wspieranych wciąż modeli smartfonów Nexus oraz nowych urządzeń Pixel otrzymają oficjalną aktualizację oprogramowania – na ich sprzęcie pojawi się Android 8.1 Oreo. Jednocześnie kod źródłowy nowego systemu pojawi się w repozytoriach Android Open Source Project.

Wczoraj wieczorem Google ogłosiło ukończenie prac nad odchudzoną wersją systemu, przeznaczoną dla słabych urządzeń z raptem 1 GB RAM (a nawet mniej). Znany pod nazwą Android Oreo (Go Edition), celuje przede wszystkim w rynki Azji Południowo-Wschodniej i Indii, gdzie wciąż lokalni producenci oferują smartfony właśnie z 1 GB RAM, dwurdzeniowymi procesorami i ekranem 480×800px – konfiguracja, na której z trudem działa Android 5.0.

Oczywiście w krajach Zachodu czy Chinach sytuacja wygląda zgoła inaczej, nawet najtańsze smartfony wiodących producentów mają dziś czterordzeniowe procesory, 2 GB RAM i ekran o rozdzielczości 720×1280px – tu optymalizacje Go Edition nie odgrywają takiej roli. Dla tego mocniejszego sprzętu system jest dalej rozwijany. Android 8.1 przynosi liczne ulepszenia tego, co już mogliśmy zobaczyć w Androidzie 8.0, a także usuwa usterki, które trapiły użytkowników smartfonów Pixel 2 i Pixel 2 XL.

Najważniejsze z tych nowości to zmniejszenie zużycia pamięci masowej urządzenia przez nieaktywne aplikacje, ulepszenie mechanizmu autowypełniania formularzy, który będzie działać teraz w różnych aplikacjach, a także włączenie obsługi sprzętowego przetwarzania obrazu za pomocą czipu Visual Core, który trafił do najnowszych Pixeli.

Można się spodziewać, że szczęśliwcy z tymi smartfonami będą w stanie robić teraz spektakularne zdjęcia HDR w trybie burst – i to przy minimalnym zużyciu energii, a także korzystać z obliczanego przez sieć neuronową efektu rozmycia głębi (bokeh). Pamiętajmy jednak, że za nowego Pixela 2 trzeba jednak zapłacić dziś co najmniej 3,3 tys. złotych, wersja XL kosztuje ponad 5 tysięcy zł, czyli jest w cenie nowych, flagowych iPhone’ów X. Miłośnicy smartfonowej fotografii będą więc teraz musieli się poważnie zastanowić nad wyborem sprzętu, bo zdjęcia z nowych Pixeli wyglądają aż za dobrze, spokojnie mogą konkurować z tym, czym chwali się Apple.

Android 8.1 trafi na urządzenia Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel, Pixel XL, Pixel C, Nexus 6P i Nexus 5X. Żaden inny producent nie ogłosił jeszcze terminów oficjalnej aktualizacji firmware dla swoich urządzeń. Tak samo przyjdzie nam chwilę poczekać na stabilne ROM-y społeczności, choć dzięki Projektowi Treble nastąpi to raczej szybciej niż później.

© dobreprogramy