Android: Google usunęło popularne aplikacje dla dzieci. Kradły dane

Strona główna Aktualności
fot. Maskot/Getty Images
fot. Maskot/Getty Images

O autorze

Jak podaje serwis TechCrunch, firma Google usunęła ostatnio kilka znanych aplikacji dla dzieci. Ich łączna liczba pobrań ze sklepu Play Store przekraczała 20 milionów. Jak się okazało, zbierały one dane w sposób naruszający warunki usług Google i prywatność użytkowników.

Mówimy tutaj o aplikacjach takich, jak:

  • "Princess Salon"
  • "Number Coloring"
  • "Cats & Cosplay"

Zbierały one zarówno dane Android ID, jak również dane identyfikujące do reklam spersonalizowanych (AAID). Te dwa typy danych, według polityki prywatności Google, nie mogą być zbierane jednocześnie.

Jak ustalił szef niezależnej organizacji International Digital Accountability Council (IDAC), Quentin Palfrey, gdy informacje o Android ID i AAID są przetwarzane jednocześnie, można ominąć mechanizmy bezpieczeństwa Google.

Aplikacje, o których mowa, zostały stworzone dzięki narzędziom Unity, Appodeal i Umeng, których wersje deweloperskie były w stanie pobierać m.in. dane o lokacji użytkownika. Wszystko dzięki wyżej opisanej podatności.

Serwis Engadget uważa, że zaistniała sytuacja nie była wynikiem złej woli i podkreślił, że tworzenie aplikacji dla dzieci wiąże się z ryzykiem przeoczenia pewnych aspektów technicznych, które nie dotyczą dorosłych.

Wszystkie wyżej wymienione aplikacje zostały już usunięte ze sklepu przez Google, po tym, jak firma przyjrzała się raportowi złożonemu przez organizację IDAC.

© dobreprogramy
s